Jak vybírat zahradní sušák na prádlo

Jistě mi dáte za pravdu, že nejlepší je prádlo sušit na čerstvém vzduchu. Rychleji uschne, je svěží a déle voní. Na trhu je dnes spousta kvalitních a cenově dostupných zahradních sušáků. Při výběru buďte obezřetní a raději si připlaťte za kvalitu. Sušák si totiž nekupujete na jednu sezónu, ale na několik let.

Na co se zaměřit při výběru sušáku na prádlo

Při výběru sušáku byste měli dodržet několik zásad. Venkovní sušák by měl mít vysoce kvalitní povrchovou úpravu, protože bude dlouhodobě vystaven klimatickým podmínkám. Zaměřte se také na kvalitu povrchové úpravy šňůr nebo prutů. Důležité je také to, kolik vypraného prádla budete moci na sušáku usušit. Kapacita je dána buď v metrech od 10 do 60 m, nebo v kilogramech prádla. Někdy se také uvádí, kolik plných praček takový sušák unese. Cenu samozřejmě ovlivňuje velikost zahradního sušáku a typ konstrukce. Pořídit zahradní sušák můžete od pár stokorun až po několik tisíc. K některým sušákům si můžete pořídit i další příslušenství jako například nástavbu nebo síťky na drobné kusy prádla.

Typy zahradních sušáků

Sušáky si můžete vybrat z několika typů. Velmi oblíbené jsou dnes sušáky otočné, které ale zabírají více místa. Výhodou je zejména to, že při pověšení prádla na jednu část stačí sušák pootočit a pokračovat. Konstrukce se upevňuje do země pomocí nástavce, který můžete i zabetonovat. Do něj nasadíte konstrukci, kterou v případě potřeby zase schováte. Výborné jsou sušáky od firmy Leifheit Linomatic. Nemáte-li místo na tento typ sušáku, můžete si pořídit typ, který připevníte na stěnu domu. Takové sušáky vyrábí například firma Brabantia. Součástí sušáku je příslušenství k uchycení na zeď a obal, kterým přikryjete šňůry.

Vytahovací sušáky na prádlo

Zahradní sušáky využijete jen v případě pěkného počasí. I vy, majitelé zahradních sušáků, budete muset v zimě prádlo sušit doma. Pořídit si můžete rozkládací stojanové sušáky, pro které budete potřebovat dostatek místa. V nabídce jsou dnes již i sušáky vícepatrové. Pokud nedisponujete dostatkem prostoru, ideální jsou pro vás sušáky nástěnné nebo stropní. Všechny tyto typy sušáků pořídíte ve výborné kvalitě a za dobrou cenu opět od firmy Leifheit Linomatic.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.