Krtince na zahradě: Zabraňte ničení trávníku jednoduchými metodami

Krtek

Snažíte se o to, abyste na své zahradě měli krásný a upravený trávník, ale pohled a pocit radosti vám kazí krtince? Zahradu dokáží opravdu nehezky zhyzdit. Nehledě na to, že ničí hlízy a kořeny rostlin. Není však nic ztraceno – vyzkoušejte jednoduchý trik, který tkví ve vysazení správných rostlin tvořící přírodní bariéru a ochranu před nežádoucími návštěvníky. Navíc vaše zahrada bude veselejší a pestřejší.

Řebčík odpudí krtky 

Císařská koruna, šachovnice či také asijská lilie, se považuje za dominantní královnu cibulovin. My se však nedivíme, protože její vzhled ohromí většinu zahrádkářů. Barva květů může být oranžová, žlutá či červená, a celkově může dorůst až do jednoho metru. Rostlina preferuje vlhký substrát a dokonale odpudí krtky a hraboše.

Řebčíky
Foto: Pixabay

Bazalka

Tato bylinka je skvělou volbou pro ochucení nejen pizzy, ale také svěžích salátů, sýrů a tak dále. Preferuje slunné místo, ideálně až šest hodin slunce a vlhkou a dokonale propustnou zeminu. Ještě lepší však na celku je, že můžete příjemné kombinovat s užitečným a společně s dalšími bylinkami či rostlinami ji osázet kolem trávníku a odpudit tak krtky. Semena nejdříve vysévejte do truhlíku, a následně ji umístěte na venkovní záhony.  

Bazalka
Foto: Pixabay

Měsíček lékařský

Krásný měsíček lékařský vyséváme od března do dubna. Vyklíčí během 3 týdnů. Co se týče místa, vyhovuje mu slunné nebo polostinné místo a hlinitopísčitá půda bohatá na živiny. Měsíček se krásně rozrůstá, tudíž vytvoří efektivní bariéru krtkům. Je však třeba upozornit, abyste jej sázeli dál od ostatních rostlin, protože někdy se stává, že oslabuje růst jiných rostlin.

Foto: Pixabay

Aksamitník

Aksamitní dokonale poslouží pro odpuzení krtků, ale i hmyzu. Vysévat jej můžete od poloviny dubna – zvolte slunné místo. A co se týče zálivky, přežijí i proschnutí, ale ne pravidelné. Pozor si však dávejte na přelití, pak jejich kořeny špatně fungují a zahnívají. Vyhýbejte se také těžké a jílovité půdě. 

Pokud kolem své zahrady vytvoříte přirozenou bariéru, budou se škůdci, ale i krtci vašemu pozemku vyhýbat obloukem. Je však třeba mít na paměti, že jedna rostlina nepomůže.  

Zdroj: https://www.balkonovekvetiny.cz/rebcik-kralovsky.php, https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/jake-rostliny-v-zahrade-vysadit-kdyz-chcete-odehnat-krtky-a-hlodavce/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/aksamitnik-nenarocna-rostlina-do-zahrady, https://zdravi.euro.cz/clanky/mesicek-lekarsky-ucinky-pestovani/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)