Křepelčí vejce vs. slepičí vejce: Nepřekvapivý vítěz

Křepelčí vejce

Milujete klasická slepičí vajíčka a přemýšlíte o tom, že byste si jídelníček ještě nějakým způsobem zpestřili? Jasně, proč ne? Výbornou volbu představují křepelčí vejce. Jsou sice menší, nicméně obsahují spousty zajímavých látek, které stojí za zmínku. Porovnat oba dva druhy vajec ale můžeme klidně i v mnoha jiných ohledech. Třeba z hlediska nutričních hodnot, obsahu různých látek nebo chuti či doby vaření a podobně. Podívejme se tedy na různé aspekty mnohem podrobněji.

Křepelčí vejce jako gejzír různých potřebných látek

Je to tak, shrnuli jsme pro vás ty nejznámější látky, jež křepelčí vajíčka obsahují. Konkrétně se jedná o:

  • vitamín B12,
  • riboflavin,
  • cholin,
  • malé množství železa,
  • selen
  • a další minerály a antioxidanty.

Právě selen je vynikající pro podporu imunity a kombinace vitamínu B12 a železa je skvělá z hlediska tvorby červených krvinek. Pomáhá ve správném fungování štítné žlázy.

Křepelčí vejceKřepelčí vejce ve vodě: Foto Radek Štěpán

Skvělý potenciál křepelčích vajec

Mnohé výzkumy se zabývají také léčebnými účinky křepelčích vajec. Jedna ze studií hovoří o tom, že konzumace těchto vajec pomohla při kýchání a ucpaném nosu. Jinak by také křepelčí vejce měla pomáhat u některých infekcí způsobených bakteriemi z rodu Salmonella. Pomoct by měla křepelčí vejce i při zánětu jícnu.  

Jak vypadá nutriční srovnání křepelčích a slepičích vajec?

Velmi zajímavé je porovnání živin ve 100 gramech křepelčích a slepičích vajec. To provedla společnost Food Data Central U.S. Department of Agriculture. Procenta představují doporučenou denní spotřebu.

Slepičí vejceKřepelčí vejce
Tuky10 g11 g
Bílkoviny12 g13 g

Riboflavin

32 %61 %
Vitamín B1243 %66 %
Železo9 %20 %
Cholin61 %48 %
Celkem kalorie148158

Tabulka: Radek Štěpán

Vejce

Slepičí vejce: Foto Pixabay

Vejce v kuchyni

Zajímavé jsou také informace týkající se křepelčích vajec v kuchyni. Doba vaření je logicky u křepelčích vajec kratší. Vaří se 4 minuty. Jinak se třeba v Japonsku jí křepelčí vejce také čerstvá třeba jako součást sushi. V Jižní Americe funguje křepelčí vejce jako poleva na hamburger nebo hot dog.   

Vařená křepelčí vejceVařená křepelčí vejce: Foto Radek Štěpán

S chutí divočiny?

I takto o křepelčích vejcích mnozí konzumenti hovoří. Někdo se zmiňuje o zemitější chuti nebo příchutí travin. Každý máme zkrátka chutě poněkud odlišné. Někdo ale rozdíl nevidí. tak jako tak stojí za to křepelčí vajíčka ochutnat.

Zdroje info: vitalia.cz, kucharidomu.cz

Křepelčí vejce: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.