Druhy mučenky, které můžete pěstovat pro chutné plody

Mučenka

I kdyby se vám nepovedlo vypěstovat plody, z krásy květů mučenky se budete velmi těšit. Plody mučenky známe také jako maracuju – ta roste na mučence jedlé. Plody ale poskytují také jiné druhy, například mučenka banánová nebo mučenka pruhovaná. Jsou chutné a používají se k přípravě mnohých ovocných šťáv. Aby došlo k opylení, je zapotřebí pěstovat nejméně dvě rostliny (opylit se dá i ručně pomocí špejle s namotanou vatou). Venku rostlinu opyluje hmyz.

Mučenka banánová

Pro mučenku banánovou (Passiflora mollissima) je typické růžové zbarvení květů. Původně rostl tento druh v oblasti And. Obvykle ji pěstujeme celoročně doma, jako okrasnou rostlinu. Po odkvětu nádherných růžových květů se mohou vytvořit podlouhlé plody žlutého zbarvení. Svým tvarem i barvou připomínají banán a jejich velkou výhodou je to, že je můžete sníst. Vhodné jsou pro přímou konzumaci nebo přípravu ovocných šťáv, sirupů či dezertů.

Maracuja

Foto: Freeimages

Mučenka modrá

Nádherné bílé květy s modrými pruhy produkuje mučenka modrá (Passiflora caerulea). Pokud jí poskytnete ideální podmínky – slunečné stanoviště, pravidelná zálivka – můžete se těšit na velmi dlouhé výhonky. Od května do září budete obdivovat květy, ze kterých se vyvinou třícentimetrové plody žlutooranžové barvy. Na nich si můžete po dozrání pochutnat. Samotné květy se používají na výrobu čajů.

Mučenka pruhovaná

Passiflora ligularis čili mučenka pruhovaná patří k nejoblíbenějším mučenkám vůbec. Její plody totiž považujeme za nejchutnější.  U nás ji nelze pěstovat venku, protože nemá ráda mráz, nicméně vydrží celoroční pěstování v interiéru. Květy jsou velké klidně až 10 cm a typické je pro ně modrobílé zbarvení. Plody mají žlutooranžovou barvu a jsou velmi sladké.

Mučenka čtyřhranná

Tuto mučenku si zamilujete zejména pro netradiční vzhled jejích květů. Ty se vyznačují tmavě červenými okvětními lístky, uvnitř kterých se nachází korunka zbarvená fialově bílými pruhy. Stejně jako jsou veliké květy, můžete očekávat také velké plody. Pokud byste na mučenku čtyřhrannou (Passiflora quadrangularis) narazili v jejím přirozeném prostředí, odhalili byste až dvoukilogramové plody. U nás jsou plody také veliké, obvykle ale asi o polovinu menší.

Mučenka jedlá

Právě tato mučenka (Passiflora edulus) poskytuje plody, které označujeme jako maracuja. Nejedná se o mrazuvzdornou rostlinu, proto je zapotřebí pěstovat ji ve vytápěném skleníku nebo přímo v interiéru. Z nádherných barevných květů se vytvoří velmi chutné plody.

Zdroj: https://www.semena.cz/222-mucenka

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!