Rdesno ptačí

Rdesno ptačí neboli truskavec: Obávaný plevel se spoustou léčivých účinků

Trápí spousty zahrádkářů a majitelů krásných trávníků. Takto bychom mohli začít u spousty nejrůznějších plevelných rostlin, nicméně tou asi nejznámější a nejvíce se rozlézající je truskavec označovaný též jako rdesno, latinsky polygonu aviculare. Jedná se o rostlinu vyznačující se malými zelenými lístky, vcelku dlouhým hlavním kořenem rostoucím směrem kolmo dolů a malými bílými či nafialovělými drobnými kvítky. Kde všude rdesno ptačí roste a jak lze použít? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Nezmar mezi plevelnými rostlinami

Jde fakticky o jeden z nejobávanějších plevelů. Dokáže totiž poměrně rychle zamořit velký prostor. Vyrůstá z vcelku malé báze, ale postupně se dalšími výhony umí šířit na plochu okolo sebe. Tím pádem vytváří jakýsi deštník, jehož základem je právě hluboký kořen. Výšku mívá pouze kolem 5 cm, nicméně do šířky se dokáže plazit neskutečně daleko. V trávníku dokonale brání trávě v růstu a dostat ho pryč není až tak jednoduché. Tradičně se rostlina kompletně chytí a poté ji lze vytrhnout včetně kořene. Za předpokladu, že ale zemina není úplně udusaná. Vyroste i mezi dlažbou. Je fakticky až k nevíře, že se jedná o rostlinu, která má léčivé účinky.

Rdesno ptačí

Spousta léčivých účinků

Budete-li hledat nějakou výrazně detoxikační bylinku, jste na správné adrese. Jen pro zajímavost můžeme uvést malý výčet, kdy pomáhá. Optimální je tedy jeho využití při:

 • průjmech,
 • katarech,
 • zánětech,
 • močových kamenech či písku,
 • krvácení,
 • dně,
 • onemocněních kloubů,
 • menstruačním krvácení,
 • onemocnění dýchacích cest,
 • revmatismu,
 • špatně se hojících ranách
 • a při dalších potížích.

Výbornou volbou je truskavec především při urologických problémech. Má výrazné močopudné účinky, takže ho lze využít na přípravu čaje. Funguje jako výborná prevence před ledvinovými kameny i jako podpora léčby případě jejich vzniku.

Rdesno ptačí

Užití truskavce může být vnitřní i zevní

Tradičně se mimo čaje z truskavce vyrábí také klystýry, oplachy, výplachy a směsi k omývání. Výborné jsou především na opruzeniny, ekzémy a jiné kožní obtíže. Používá se i na proleženiny, případně na plíseň vznikající mezi prsty na nohou. Výborný je především do bylinných koupelí. Umí také zpevnit stěny cév a vlásečnic V kapilárním systému je k nezaplacení.

Rdesno ptačí

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

 1. Martin Beran Odpovědět

  Zdravím, ve vašem článku jsem se nedočetl co z TRUSKAVCE je na čaje a co na koupele? a čerstvé nebo
  sušené? za článek i odpověď moc děkuji M.Beran

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Na začátku podzimu se sbírá kvetoucí nať. Více info třeba tady: bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/167-rdesno-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti. Jinak v budoucnu určitě vyjde i takto zaměřený článek na tomto webu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *