Kotvici plovoucí z plovoucích oříšků nerozmnožíte

Spolu s tím jak se průměrné roční teploty každým rokem zvyšují, přichází na přetřes i pěstování ještě před několika lety choulostivých a nedostupných druhů. Jedním z nich je kotvice plovoucí (Trapa natans).

Tato zajímavá rostlinka patří do čeledi kyprejovitých (Lythraceae) její příbuzní byli objeveni už v třetihorních usazeninách. Na podzim její výrazné listové růžice zčervenají a rostlinka zdánlivě zmizí. Na hladině po ní zbudou jen plovoucí černé oříšky s několika výčnělky.

Jak rozmnožit kotvici? Je to jednoduché, pokud na to jdete dobře

Každého z nás nejspíš napadne si pár těch plovoucích pokladů nasbírat, o to víc, když se lze dočíst o jejich možnosti zimního skladování v lednici v šuplíku na zeleninu, což urychlí jejich jarní klíčení. Bohužel však ty, které plavou na hladině , jsou prázdné a nikdy vám z nich nic nevyroste. Zdravé a silné oříšky klesají ke dnu. Pokud je chcete, budete se pro ně muset ponořit.

Měli byste vědět: V naší volné přírodě je kotvice plovoucí zákonem chráněná a volný sběr semen je tedy zapovězen. Podobné je to i ve státech okolních.

Jak pěstovat kotvici plovoucí

Ořechy si ve vodě uchovají klíčivost za příznivých podmínek u po dobu 12 let. Ovšem sebereme-li je, měli bychom je vysít hned na jaře. Vlastně je stačí ponořit na dno zahradního jezírka a nestarat se. Dobře se jim daří v ponorných květináčích a máme-li zahradu v chladnější oblasti, lze je stejně dobře předpěstovat i doma v nádobě s vodou.

Kotvice potřebuje pro svůj bujný spokojený růst dostatek živin, velký prostor a slunečnou pozici. Nevadí jí mírné proudění ani kolísání hladiny. Přehřívaným vodním plochám pak v létě poskytne kýžené zastínění. Na přímém slunci je navíc ještě dekorativnější – její atraktivní zubaté listy ve tvaru lichoběžník use totiž zbarvují dočervena. Pozor jen na ostnaté plody, nikdy proto nepěstujte kotvici v koupacích částech jezírka.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)