Korálovec ježatý – přísně chráněný léčivý krasavec našich lesů

Na kmenech buků (a zřídka i dubů) na něj můžete narazit po celý rok. Korálovec ježatý (Hericium erinaceuus) je houba s mnohými léčebnými účinky, ovšem pokud si je chcete dopřát, na sběr v lese zapomeňte. Patří mezi chráněné houby.

K vidění je poměrně zřídka – zatím je jeho výskyt potvrzen v necelých patnácti lokalitách, kam patří třeba i České Švýcarsko, Křivoklátsko nebo Brdy. Běžně se však vyskytuje v Asii nebo Severní Americe, kde je používán jako ceněná surovina k přípravě pokrmů i jako součást všemožných léčiv – od těch, určených na potíže trávicího traktu, až po nejrůznější tonika, zaměřená na posílení mysli a odbourání stresu.

Houba mnoha podob

Pokud byste se třeba někde na asijské tržnici dostali k čerstvému korálovci, překvapil by vás jeho vzhled. Vypadá jako zježená hlava s bílými vlasy. Plodnice jsou velmi jemné a měkké s chutí připomínající křen. Po usušení zesládnou a potěší i příjemnou vůní.

Obsahuje více bílkovin než pověstná hlíva ústřičná nebo shiitake. A složky, známé jako erinaciny, fungují i jako opiáty a dají se využít k tlumení některých typů bolestí. Z důležitých látek je pak třeba jmenovat zejména glukany, draslík, aminokyseliny, fosfor, selen, železo nebo zinek.

Pro dobré zažívání i jako ochrana pro mozek a nervovou soustavu

V současnosti je korálovec ježatý k dostání v lékárnách a to zejména v podobě kapslí nebo extraktů. Udivuje zejména svou schopností podporovat rychlé hojení sliznice a epitelu trávicího traktu. Často se proto využívá jako podpůrný prostředek při zánětech žaludku (působí rovněž proti bakterii Helicobacter pylori), pálení žáhy, chronických zánětech trávicího traktu.

Aktivizuje v těle rovněž tvorbu proteinu NGH, který podporuje regeneraci mozkové tkáně a pomáhá tak léčit nebo alespoň mírnit některá neurodegenerativní onemocnění, pomáhá při obtížích nervového původu a působí při neurózách i ochraně proti stresu. Přispívá též k povzbuzení mysli a celkově harmonizuje organismus.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

4 komentáře

 1. Waki Odpovědět

  Divné s tou ochranou. Je to parazit, který ničí stromy a je chráněn ? Druhý rok už na tom místě nevyroste. Když je chráněný – tak proč se sbírá a vyrábějí se z něho preparáty / mimochodem velmi účinné i při borelioze/?

  1. R. Odpovědět

   Je to sekundární parazit, tj. nenapadá zdravé neporaněné stromy, ale padlé stromy, či stromy mechanicky poraněné. A nastejném místě pochopitelně vyrůstá několik let až do té doby, než dřevo úplně nesežere. Korálovců je více druhů a preparáty se nejspíš dělají i z nich. Já například sbírám Korálovec bukový (Hericium coralloides) a krom toho, že je zdravý, je i velice chutný.

 2. Roman Odpovědět

  Podobný Korálovec ježatý se dá pěstovat na špalcích dřeva. Sadbu běžně nabízí na internetu..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *