Čínskou skořici nebrat, pravá pomáhá

Skořice

Máte doma skořici? Asi poměrně jednoduchá a obligátní otázka, nicméně ne každý toto známé koření používá. V podstatě se nakupuje ve dvou variantách, a to jako mletá a klasická vcelku. První se využívá vyloženě na kořenění určitých pokrmů a druhá je ideální třeba do svařeného vína nebo pro dodání aromatu určitých jídel či nápojů. Odkud vlastně skořice pochází? Máte v kuchyni pravou skořici nebo čínskou, která za moc nestojí? Na tyto otázky vám odpovíme v následujících řádcích.

Odkud pochází pravá skořice?

Ze stálezeleného tropického stromu. Skořicovník je poměrně solidně rostoucí dřevinou schopnou dorůst se až 15 metrů výšky. Kůra, z níž skořice vzniká, se z tohoto stromu loupe dvakrát ročně. Následně se suší a motá do úhledných ruliček. Ty lze zakoupit klidně vcelku. Jinak je tradiční skořice mletá a setkat se lze i s drcenou variantou.

Foto: Pixabay

Čínská skořice cassia

Na trhu se aktuálně nachází jak pravá skořice, tak i čínská variace označovaná jako cassia. Ta se tradičně importuje z Číny, Vietnamu a některých lokalit v Indonésii. Vyznačuje se tím, že je až nezvykle tvrdá, má tmavě hnědou barvu a v neposlední řadě je typická i silně štiplavou chutí. Často obsahuje toxin nazývaný kumarin, který je pro lidské tělo nebezpečný. Vyvolává závratě, ospalost či bolesti hlavy. Původ pravé skořice je nejčastěji na Srí Lance, Seychelách, Madagaskaru nebo v jižní Indii. Tato skořice je mnohem křehčí, vyznačuje se tenkými plátky a vypadá podobně jako doutník. Kumarin neobsahuje.

Dokonale rozproudí krev v žilách

Pravá skořice má v lidovém léčitelství své nezastupitelné místo. Vynikající je jako prevence infarktu, Alzheimerovy choroby, nebo případně krevních sraženin. Zlepší paměť a koncentraci. V neposlední řadě pomáhá i snížit cholesterol v krvi a krevní tlak. Optimální je podpora léčivé síly skořice přidáním medu. Mimochodem, netradičně se skořice využívá i jako hnojivo pro pokojové rostliny.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.