Kopřivy na zahradu patří – využijte je

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Také máte u plotu stinný kout, kde se to těmihle žahavými kráskami jen hemží? Pokud je hned nechcete likvidovat, vyplatí se zamyslet nad tím, jak by vám mohly být prospěšné. Některé tipy vás určitě překvapí.

Jestliže se stěhujete na novou zahradu, pamatujte si, že kopřivy jsou poměrně dobrým ukazatelem úrodnosti půdy. Není-li pro jejich porost kam šlápnout, pak se na vašich záhoncích bude skvěle dařit zejména listové zelenině (mangoldu, špenátu, salátu apod.).

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Blízkost kopřiv některým rostlinám prospívá

Jde zejména o aromatické bylinky. Možná to nevíte, ale ty, které rostou v jejich blízkosti, vylučují do pletiv mnohem více éterických olejů. Jsou tedy nejenom mnohem aromatičtější, ale také se mohou chlubit vyšším obsahem účinných látek. Kopřiv samozřejmě nesmí být moc, aby bylinky neutlačovaly. A tatáž znalost se vám bude hodit i při sběru rostlin ve volné přírodě.

Nezapomínejte také na to, že kopřivy lákají slunéčka sedmitečná, nezbytná pro přírodní boj se mšicemi na zahradě (každá beruška si zvládne denně pochutnat až na šedesáti mšicích). A spolu s nimi na vaši zahradu dorazí i motýli. Mnoho jejich housenek totiž považuje kopřivové listy za neodolatelnou pochoutku

Náš tip: Černé housenky s výraznými „ostny“ a bílými skvrnkami patří babočce paví oko, žlutočerné pruhované pak zase babočce kopřivové. Ta na nich často tvoří doslova hnízda.

Kopřiva v boji proti škůdcům a chorobám

Asi kilogram kopřivové natě povařte půl hodiny v deseti litrech horké vody. Přeceďte a smíchejte s tekutým hnojem. Tímto přírodním přípravkem pak ošetřete rostliny, u nichž bojujete se mšicemi, listovou chlorózou nebo třeba plísněmi. Může pomoci zredukovat jejich projevy.

Věděli jste, že: listy kopřivy vylučují ethylen? Ten vám pomůže z dozráváním ovoce a zeleniny. Stačí nezralé plody vložit do sáčku na vrstvu kopřivových listů.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)