Kompostování psích výkalů: Ano, ale za specifických podmínek

Psí exkrement

Neustále chodíte po zahradě a sbíráte dárečky v podobě exkrementů vašich domácích mazlíčků? Možná ano a nejspíše je dáváte do popelnice. Je to ovšem zbytečné, protože psí výkaly je možné za jistých podmínek také kompostovat, případně je využít jinak. Žádná voňavá činnost to jistojistě nebude, nicméně přesto je to lepší než je házet do popelnice. Ostatně v této nádobě především v teplejším období také dvakrát nevoní. Jak tedy s psími exkrementy v tomto ohledu zacházet? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Chcete kompostovat? Za těchto podmínek můžete

Pro kompostování psích výkalů je zapotřebí dodržet specifické podmínky. Co jsou vlastně psí exkrementy? Jedná se o organický materiál, který se postupem času biologicky rozpadá. Jedná se fakticky o výkaly masožravců, které na sebe mohou často navázat nejrůznější patogenní organismy. Právě ony jsou klasickými přenašeči mnohých nemocí, jimiž pak může trpět člověk. Tradičně se jedná o vajíčka některých parazitů. Ta je možné zničit tak, že při kompostování bude dosaženo teploty přesahující 65 °C. Důležité je její překročení nejméně po dobu 6 dnů.

Psí exkrement

Foto: Pixabay

Zapravení výkalů pod povrch země

Psích výkalů se můžete zbavit i tak, že je jednoduše zapravíte pod povrch země. Zapracovat by se měly minimálně nějakých 15 až 20 cm hluboko. Ideální volbou je domácí kompostér. Můžete je ale klidně zakopat i kdekoli jinde na zahradě pochopitelně ideálně mimo záhony, nicméně vyplatí se je lehce zasypat vápnem.

Psí kompostér lze vyrobit i svépomocí

Na trhu lze sehnat speciální psí kompostér, jenž se integruje přímo do země. Jinak si ho ale můžete vyrobit také sami. Zjednodušeně lze říct, že bohatě postačí koupit plastovou nádobu vybavenou také víkem. Po jejích stranách vyvrtáte otvory. V zemi se vykope díra, do ní následně vložíte onu nádobu a poté její dno vysypete malými kamínky či cihelnou drtí. Pak se dá vrstva listí, uschlé trávy a drobných větviček. Následně už lze ukládat psí výkaly a postupně zasypávat vápnem.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.