Jak na jarní oživení zahrady? Vyrobte si vlastní zahradní doplňky

Zahradní chodník

Nové zahradní vybavení kupované například v hobby marketech vás může vyjít na pěkných pár tisíc. V tomto článku si ale ukážeme, že je možné zmodernizovat zahradu vkusně a s elegancí a nemusí to být ani nijak drahé. Bude to ovšem vyžadovat nějaké úsilí.

Nábytek si můžete sestavit třeba z palet

Paletový nábytek je asi tím nejlevnějším řešením, pokud se vám zrovna nechce utrácet tisíce za pěknou dřevěnou zahradní sedací sestavu. Výhodou u palet je to, že se dají sehnat buď zadarmo, nebo za nějaký menší poplatek sousedovi nebo nějaké firmě, která palety vyhazuje. Na stavbu nábytku jsou samozřejmě nejlepší europalety, mají stejný rozměr, jsou pevné a nemusíte je ani moc opracovávat. Europaletu už ale tak snadno a levně neseženete. V případě obyčejných palet je budete muset trochu upravit, ohoblovat, natřít ochranným lakem nebo barvou, i tak bude ale efekt zaručený. Palety si zútulníte pomocí polštářů, dek a jiných textilií a máte levnou, pohodlnou, a hlavně dobře vypadající sestavu za pár korun.

Připevnění palet

Foto Radek Štěpán

Využijte plasty

Další velmi oblíbený materiál jsou plastové lahve. Povaluje se jich všude plno, většinou se vyhazují a jsou na nic. Při troše práce a fantazie se z nich ale dá vyrobit spousta věcí. S plastových lahví se dá postavit i dům. Nejjednodušší je však jejich použití na zahradní květináč. Může se zdát, že květináč z plastu bude vypadat divně. Pokud si ale plastový květináč pověsíte třeba na plot nebo je necháte viset ze střechy pergoly, vytvoří vám zajímavý a netradiční doplněk. Pet láhev stačí v půlce přeříznout, naplnit hlínou, zasadit semínka třeba nějaké plazivé rostliny a uvidíte, jak vám zahradu ozvláštní.

Květináče z PET lahví

Foto: YouTube kanál 5T1 Garden

Vsaďte na osvětlení

Není nic lepšího než večerní romantika v letní zahradě. Intimní, příjemnou a útulnou atmosféru vytvořte pomocí romantických světýlek.

Zahradní chodníček

Velmi efektně vypadá taky dobře vybudovaný zahradní chodníček. Ten nemusí být vždy celý vydlážděný. Můžete si ho vybudovat i sami a z materiálů, které najdete doma nebo třeba v lese. Nejdříve vykopejte stezku asi třicet centimetrů do hloubky, hlínu pečlivě udusejte a zasypte štěrkem. Do štěrku pak můžete zasázet třeba zbylé cihly ze stavby, kůru a větve ze stromů nebo okrasné oblázky. Na obrubníky můžete použít silnější větve. Chodníček bude vypadat velmi přirozeně a do vaší zahrady určitě zapadne.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.