Kokosový ořech jako obří obal pro embryo

Kokosový ořech

Znáte tajemství kokosového ořechu? Možná si tyto plody jen občas koupíte, užijete si jejich chuti a nic neřešíte. Kokosové ořechy jsou chuťově unikátní. Stejně tak mají zcela originální tvar. Nejedná se přitom vůbec o ořechy. V podstatě jsou to plody obřích peckovic. Jde o plody kokosové palmy. To jsou ovšem jen zlomky ze zajímavostí, jež se ke kokosovým ořechům vztahují. Stačí se na ně podívat a zaměřit se třeba na malé prohlubně, které se na nich nacházejí. Zajímavý je i třetí důlek krytý blanou. Právě tudy proniká zárodek nové rostliny v případě klíčení.

Kokos se prostě šklebí

Byli to evropští mořeplavci, kteří poprvé spatřili kokosové ořechy a označovali je jako coco. Tři zmiňované důlky nápadně připomínaly šklebící se obličej. Coco je fakticky alternativní výraz k českým slovům úšklebek, úsměv, grimasa a některým dalším synonymům. Popravdě když se na kokosový ořech podíváte, zjistíte, že skutečně může připomínat tvář mající výraz jakéhosi šklebu nebo podivného kyselého úsměvu.

Kokosový ořech

V kokosové vodě něco plave. Co?

Samotná semena rostlin kokosu, které kvetou, obsahují jak endosperm, tak embryo. Endosperm představuje specifické pletivo vyživující zárodek a mnohdy také klíčící rostlinu. U kokosu je endospermu spousta a vyznačuje se tak pevnou, tak tekutou částí. Tekutou část představuje tradiční kokosové voda. Rozhodně ale není nijak čistá, což mají na svědomí buněčná jádra. Ta se postupně v době růstu kokosu přímo v endospermu postupně tvoří. Stěny se vytvářejí postupně a endosperm zůstává uvnitř v tekutém stavu.

Kokosový ořech

Kokos představuje obří pouzdro pro embryo

Kde se vlastně nachází u kokosu zárodek? Stačí opatrně oříznout dužninu a právě pod jedním ze zmiňovaných dolíčků bude ukrytý. Jde o malinkatý váleček bílé barvy. Má pouhých několik milimetrů. Kokos je fakticky obrovským rezervoárem živin pro embryo.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.