Lychnis

Kohoutek věncový si poradí i se suššími půdami

Na záhonku s trvalkami vypadá poměrně zajímavě, jen málokdo však ví, jak se jmenuje. Obvykle ho koupíte v sadě s jinými letničkami, kde zpravidla hraje druhé housle. Ovšem jen do doby, než na zahradu padne každoroční sucho…

V té chvíli kohoutek věncový potvrzuje své nepochybné kvality a kvete i ve chvíli, kdy se všechny ostatní květinové krásky tváří přinejmenším unaveně. A co byste o něm ještě měli vědět?

Kohoutek věncový potěší výběrem barev

Obvykle bývá k dostání v karmínové, ale chlubit se může i bílými květinovými úbory a několika dalšími variacemi. Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je trvalka vysoká asi 50 cm, která vás už v obchodech zaujme svými stříbřitými listy a celkově vzdušným vzhledem.

Pokud mu poskytnete dobré místo, velmi rychle se začne rozrůstat a za pár let si pro sebe na záhonku ukradne pořádný kus. Vůbec tedy nebude vadit, když ho čas od času trochu zredukujete (a přebytky třeba darujete sousedům, abyste si u nich udělali očko).

Lychnis

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Náš tip: Kohoutek věncový můžete použít i do okenních truhlíků se suchomilnějším osazenstvem. Může vytvořit zajímavý akcent a hlavně vám odpustí, když na něj čas od času se zálivkou tak trochu zapomenete.

Pěstování a péče aneb jak na to, aby se u vás kohoutku dařilo

Na půdu nemá kohoutek věncový (Lychnis coronaria) žádné velké požadavky. Musí být jen propustná, tedy nejlépe s příměsí písku i štěrku. A mladé rostlinky nemají rády plevelem, snadno je totiž utlačí. Později si už dokáží s tímto problémem poradit sami.

Kohoutek lze koupit ve formě sazenic i semen. Pokud vsadíte na druhou možnost, vysypte semínka na savý papír a jemně zavlažujte. Určitě je nenechávejte na topení, kde snadno seschnou. Naklíčená semínka jemně přesypte na výsevní substrát a zasypte tenkou vrstvičkou zeminy a dokud rostlinky nevzejdou, udržujte teplotu 22 ° C. Ven můžete mladé kohoutky přesadit ve chvíli, kdy se budou moci pochlubit dvěma páry pravých listů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *