Kočky milují bylinky: Výborná je nejenom šanta, ale i kočičí tymián

I domácí kočka potřebuje trávu. Všechny pak milují bylinky. Každá kočka potřebuje ke svému zdravému životu trochu trávy. Je to proto, že potřebuje vyčistit žaludek od nasbíraných a nalízaných chlupů. Pokud by k trávě přístup neměla, mohla by mít zdravotní obtíže. Jestliže pouštíte kočku ven, máte o starost méně. Domácí mazlíčci by ale přístup k zelenému mít měli. Podívejte se, které rostliny jsou pro kočku vhodné. Orchidejí na okně se nezavděčíte a spíše naopak můžete kočce ublížit.

Nejjednodušší řešení najdete venku za dveřmi

Jestliže nechcete příliš řešit to, co pořídit, je nejjednodušší vyjít na nejbližší trávník a vykopnout první drn, o který zakopnete. Kočky dávají přednost klasické ostré trávě, která se objevuje všude kolem nás. Pak stačí drn zasadit do květináče a kočce „podstrčit“. Jsou ale i jiné možnosti, které lze vašemu miláčkovi dopřát a je jich hned několik. Nejsou nijak finančně náročné a zabráníte tím okusování vašich vymazlených rostlin.

První možností je kočičí tráva (šáchor Cyperus zumula), která je více finančně náročnější, než ostatní alternativy, ale zároveň druhou nejjednodušší. Stačí si pořídit ve zverimexu sáček se semínky a během pár dní budete mít trávník jak vyšitý, tedy pro vaši kočku. Druhou možní je šáchor, který bude o něco náročnější na pěstování a rostlinku je potřeba rosit. Vyžaduje mokrý substrát a měl by stát na místě, kde není přímé sluníčko. Možná časem budete mít problém, že vám z něj nic nezbyde. Vaše kočka si ho oblíbí.

Foto: Pixabay

Vhodné jsou i bylinky a šanta kočičí

Další rostlinkou, která v názvu ukrývá to, pro koho je určena, je šanta kočičí. Není to pravý název a v obchodě ji najdete pod označením Catnip. Je nenáročná na pěstování a pro kočku má účinky podobné, jako marihuana na člověka. Jednoduše ji dostane do nálady. Nemusíte se ale bát, kočky ví, kdy mají dost a nehrozí u nich, že by se předávkovaly. Oblíbeným doplňkem zelené trávy jsou i bylinky, proto si dejte pozor na to, co máte na okně.

Znáte ožanku? Mnohdy vyhovuje lépe

Zmínit také můžeme ožanku kočičí, která má obdobné účinky, jako šanta. Kočky ji milují. Po rozdrcení vydává silnou štiplavou vůni, která je často přirovnávána k šantě. Tato vůně je pro kočky přitažlivá, proto se jí říká „kočičí tymián“.

Pokud ji vašemu čtyřnohému příteli dopřejete, určitě se nemusíte bát o další rostliny v bytě. Jako léčivou rostlinu ji používají i lidé. Možná se vám podaří sehnat i krmení, ve kterém je tato rostlina obsažena. Jestli se nechcete trápit se zelenými rostlinami, může být alternativou uměle vytvořená pasta nebo zelené tablety, které trávu obsahují.

Zdroj: https://www.shelma.eu/cz/blog/52/santa-kozlik-a-kocici-trava-pro-pohodu-i-zdravi-kocky, https://ukocouradoma.cz/kocici-trava-pestovani/, https://botany.cz/cs/teucrium-marum/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)