Kočičky si můžete vypěstovat také u vás na zahradě: zde je návod, jak na to

Kočičky

Kočičky jsou symbolem jara a také velikonočních svátků. Za kočičky obvykle považujeme větvičky vrby jívy (Salix caprea), která má částečně rozvité pupeny (květy). Velice oblíbený je zejména kultivar, který označujeme jako „Kilmarnock“. Tato vrba se vyznačuje svěšenými větvemi a je velmi dekorativní. Není takový problém pěstovat ji právě na vaší zahradě. Velmi dobře vypadá jako solitér i součástí jiných rostlin.

Základní podmínky pro pěstování

Pokud se rozhodnete pěstovat vrbu jívu, měli byste mít k dispozici dobře odvodněnou půdu na slunci až polostínu. Půdu bychom měli udržovat neustále vlhkou, zejména v prvním roce pěstování. Zpočátku se vyplatí podepřít stonek kůlem, který jej ochrání například před silným větrem. Tento stromek se vyznačuje malou velikostí a kompaktním, uhlazeným a něžným vzhledem. Proto se skvěle hodí i do malých zahrad nebo předzahrádek.

KočičkyFoto: Pixabay

Péče o vrbu jívu

Vrba jíva vyžaduje pravidelnou péči, aby dosáhla skutečně kompaktního růstu. Proto odstraňujte poškozené nebo křížící se stonky a stonky z koruny, a to nejlépe na podzim. Ořezávání se bát nemusíte, protože kdybyste to nedělali, mohlo by dojít k přetížení koruny vrby. Kultivar Kilmarnock roste povislými větvemi, které postupem času dosáhnou až na zem. Proto je třeba v jejím okolí vysazovat pouze nízké rostliny (nebo žádné). Čím více slunce jí poskytnete, tím lépe. Polostín zvládá ale také velmi dobře.

Výsadba vrby

Samotnou výsadbu provádíme ideálně na podzim, aby se mohla usadit ještě předtím, než nastane vegetační období. Strom ale zvládne také výsadbu na jaře i na podzim. Zde je ale třeba více zalévat a chránit strom před obdobím sucha. Vrchol kořenového balu musí být při výsadbě dobře zasypán, ale také zpevněn jemným zatlačením půdy. V zemině nesmí zůstat vzduchové kapsy. Ke kůlu přivažte strom nějakým pružným materiálem, jako jsou například staré nylonové punčochy. V případě potřeby tento materiál povolte (často kontrolujte).

Zdroj info: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-grow-care-for-pussy-willow/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!