Kobylka zelená

Kobylka zelená: Známý zahradní pomocník

Jdete loukou a skáčou kolem vás všude luční koníci? Určitě pohodový pocit, který člověka provází při aktivním odpočinku někde v horách. Mnohdy jsou ale kobylky zelené také na zahradách a v sadech, kde mají určitě co dělat. Možná si pamatujete na Hopa z včelky Máji, který dokázal být vtipný za každé situace. Kobylka zelená označovaná jako Tettigonia viridissima se řadí mezi jedny z největších zástupců hmyzu v České republice. U nás se mimo lučního koníka nachází vzácně na jižní Moravě ještě Saga pedo,tedy kobylka saga. Kde se všude s kobylkou setkáme? Jak funguje její tělo a jakým způsobem pomáhá zahradníkům?

Mnohdy je sotva spatříme

Luční koník miluje slunná místa. Dokáže žít na loukách ve vysoké trávě, na keřích, ale i v blízkosti stromů, případně ve větvích. Tělo kobylky má délku klidně i přes 4 cm a jeho barva nápadně připomíná trávu. Je sytě zelená. Má dlouhá tenká tykadla, což je znak, který kobylku zelenou odlišuje od sarančete.

Kobylka zelená

Nohy, které kobylce můžeme závidět

Doménou kobylky zelené je pochopitelně skákání. Má k tomu třetí pár nohou mající silná stehna a zcela specifický tvar. V prvním páru se nachází sluchové ústrojí. Kobylka tedy nohama dokonce i slyší. Mnohdy se o nich tvrdí, že poslouchají kolenem. Konkrétně jsou tympanální orgány uložené v holeni. Jedná se o jakousi bubínkovou membránu. A že kobylky slyší skvěle, není pochyb. Dorozumívají se cvrkáním. Ostatně stridulací lákají samci samičky k rozmnožování. Co druh kobylek, to jiný zvuk. Nejčastěji samečci koncertují navečer.

Kobylka zelená

Kobylka jako skvělý pomocník zahrádkářů

Luční koník je dravec a hlavně všežravec. Dokáže ulovit larvy mnohých hmyzích druhů. Jestliže se na zahradě přemnoží býložravý hmyz, pak se právě on stává jeho katem. Bez problémů ale uloví i mouchu nebo motýla. Masitý jídelníček si někdy zpestří i šťavnatou zelení.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *