Klíčky mungo si lze vypěstovat i doma! Víme, jak na to

Klíčky mungo

V poslední době se v rámci zdravé výživy poměrně často hovoří o klíčcích mungo. Pokud tento termín slyšíte poprvé, pak vězte, že se jedná o specifické asijské fazole rostliny mající název vigna zlatá. Ta se tradičně pěstuje v Číně, Thajsku a jiných asijských zemích. Samotné plody, tedy fazole mungo, seženete bez problémů i u nás. V čem jsou tak výjimečné, podle čeho vybírat ty správné a jek je nechat naklíčit? Čtěte dál, všechno vám prozradíme.

Klíčky mungo

Co všechno obsahují klíčky mungo?

V první řadě se určitě zaměříme na to, jaké důležité látky klíčky mungo obsahují. Jedná se především o vitamíny, a to kompletně skoro ze všech řad. Obsahují především hodně vitamínů A, B, C a také hodně ceněný vitamín E. Velmi bohaté jsou klíčky mungo také na bílkoviny. Stravitelné jsou optimálně i díky tomu, že při jejich klíčení dojde k rozštěpení složitých cukrů na ty jednoduché. Z minerálních látek jmenujme železo, vápník, fosfor či draslík. Při konzumaci se nemusíte bát ani toho, že by ve vás tato strava vyvolala větry tolik typické pro standardní fazole.

Fazole mungo

Zakupte správná semena

Fazole mungo seženete bez problémů v prodejnách se zdravou výživou. Určitě se podívejte na datum jejich spotřeby a také na to, zdali nejsou nijak poničené. Na nákup často levnějších fazolí mungo v zahradnictví raději zapomeňte. Tradičně už bývají namořená a chemii d sebe rozhodně dostávat nepotřebujete!

Klíčení munga doma? Nic složitého ani drahého…

Luštěninové klíčky z fazolí mungo můžete mít do pouhých 3 dnů. Stačit by vám měla pouze prázdná PET láhev a voda. Zapomeňte na drahé speciální nádoby za několik tisíc korun na klíčení této plodiny! Optimální je vzít PET lahev, uříznout hrdlo a horní část. Do spodní uděláte několik malých děr, aby mungo fazole nepropadly, a následně prolijete čistou vodou. Fazole nesmí ve vodě plavat, ale nemohou být ani ponořené. Prolití vodou opakujte cca 4× denně. Za tři dny byste měli mít klíčky. Když začnete v pátek po práci, v pondělí pohodlně sklidíte úrodu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.