Skleník

Péče o skleníky před zimou: Co vše vyřešit?

Stejně jako připravujeme na zimu zahradu, i skleník vyžaduje určitou péči. V dnešním článku se dozvíte, na co by se při péči o skleníky před zimou nemělo zapomenout.

Úklid

Po ukončení sklizně skleník řádně uklidíme. Zdravé rostliny, které už mají ale odplozeno, můžeme rozsekat zahradním drtičem a přidat do kompostu. Naopak napadené části rostlin do kompostu nepatří, mohlo by totiž dojít k šíření zárodků chorob a škůdců.  Ze stejného důvodu je také dobré pravidelná dezinfekce skleníku. Někteří k tomu využívají dýmovnice, sirné knoty a další. Pokud ve skleníku však ještě pěstujete na podzim rychlenou zeleninu, není dezinfekce vhodná.  Pro očistění vnitřních ploch se využívá parní čistič, který šetrný a vysoká teplota zlikviduje plísně i škůdce.

Dezinfekce půdy

Stejně jako čištění a dezinfekce skleníku je důležitá i dezinfekce půdy nejlépe dusíkatým vápnem. Dusíkaté vápno je granulované hnojivo dusíkato- vápenatého typu, které zlikviduje vajíčka slimáků, vývojová stádia škůdců, zárodky plevelů i houbovitých chorob. Dusíkaté vápno se aplikuje na zpracovanou půdu, provede se mírné zapravení a zalije se. K zakrytí půdy se může použít netkaná textilie, aby byl povrch stále vlhký, a to po dobu 2-3 týdnů.  Nakonec ještě nesmíme zapomenout na přihnojení kombinovaným hnojivem, aby se podíl prvků v půdě vyrovnal. Aplikace dusíkatého vápna se může použít kdykoliv po sklizni, nejpozději však měsíc před zahájením jarních výsevů.

Drobné opravy na závěr

Kromě vnitřní části skleníku nesmíme opomenout ani tu vnější. Před zimou je dobré skleník ochránit před případnými deformacemi, které mohou vzniknout po napadnutí sněhu. Stačí, když střechu podepřeme dřevěnými kůly. Dotáhneme také všechny šrouby a ujistíme se, že nezačal opadávat tmel, který drží výplně skleníku ze skla. V tuto chvíli je skleník plně připraven na zimu a využít ho můžeme na přezimování nenáročných rostlin, jako jsou například chryzantémy.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

  1. behalova.j@seznam.cz'Běhalová Jarka Odpovědět

    Dobrý večer pane Štěpáne. Jsem úplný zahradní začátečník .Pohrabat listí a podobné práce to zvládám ,ale co se týče skleníku, nevím co s ním přes zimu Mám skleník z polykarbonátu.Mám ho nechat otevřený přes zimu ,aby vymrzl? děkuji za odpověď. S pozdravem pěkného večera Běhalová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *