Jak jednoduše a rychle zpracovat kokosový ořech

Kokos

Máte rádi kokos? Pak si určitě čas od času koupíte kokosový ořech. Kokosovník ořechoplodý je palma, která roste v různých částech světa. Jmenovat bychom mohli třeba Tichomoří, Střední a Jižní Ameriku nebo přímořské části Asie. K nám se tradičně dováží pouze kokosové ořechy. Tato obrovská semena se vyznačují především silnou dřevnatou skořápkou, skvělou vnitřní dužninou a samozřejmě ve finále i kokosovým mlékem se svou charakteristikou chutí. Jak ale takový správný kokos vybrat a především jak se do něj efektivně dostat? To vám prozradíme právě v následujících řádcích.

Výběr v obchodě není jednoduchý

Každý kokosový ořech je v obchodě stejný. Vybrat správný není vůbec jednoduché. Optimální je, když si jeden vezmete a zkusíte jím lehce zatřepat. Jen tak jde do určité míry poznat, kolik je uvnitř tekutiny. Čím více, tím pochopitelně lépe. Vyschlé kokosové ořechy jsou fakticky k ničemu a jíst se nedají.

Navrtání kokosu

Vykapání mléka

Nejprve navrtat a poté rozřezat

V první řadě je zapotřebí z kokosu vypustit tekutinu. Stačí, když v jednom místě navrtáte díru, kterou následně vše vyteče ven. Ideálním místem jsou tři prohlubně, které jsou na jedné ze stran kokosového ořechu patrné. Tekutinu necháte vytéct a můžete se pustit do řezání. To řešte příčně, nikoli podélně. Nejlepší je vzít pilku na železo. Má jemné zoubky a kokosový ořech jí bez problémů rozříznete. Máte-li větší svěrák, pak jej můžete umístit do něj. Rozřezat se dá při troše šikovnosti i při držení rukou.

Rozřezání kokosu

Krájení kokosu

Je vcelku jednoduché. Kokos po rozřezání umyjte, jelikož řez bude zjevně hnědý od prachu vzniknuvšího při samotném řezání. Z kokosu se vyříznou trojúhelníky. Strana přilehlá ke skořápce se poté odkrájí a získáte pouze čistý bílý kokos. Ten už si poté pouze vychutnáte, nic extra sladkého podobného kokosovým tyčinkám ale nečekejte.

Rozpůlený kokos

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.