Kokos

Jak jednoduše a rychle zpracovat kokosový ořech

Máte rádi kokos? Pak si určitě čas od času koupíte kokosový ořech. Kokosovník ořechoplodý je palma, která roste v různých částech světa. Jmenovat bychom mohli třeba Tichomoří, Střední a Jižní Ameriku nebo přímořské části Asie. K nám se tradičně dováží pouze kokosové ořechy. Tato obrovská semena se vyznačují především silnou dřevnatou skořápkou, skvělou vnitřní dužninou a samozřejmě ve finále i kokosovým mlékem se svou charakteristikou chutí. Jak ale takový správný kokos vybrat a především jak se do něj efektivně dostat? To vám prozradíme právě v následujících řádcích.

Výběr v obchodě není jednoduchý

Každý kokosový ořech je v obchodě stejný. Vybrat správný není vůbec jednoduché. Optimální je, když si jeden vezmete a zkusíte jím lehce zatřepat. Jen tak jde do určité míry poznat, kolik je uvnitř tekutiny. Čím více, tím pochopitelně lépe. Vyschlé kokosové ořechy jsou fakticky k ničemu a jíst se nedají.

Navrtání kokosu

Vykapání mléka

Nejprve navrtat a poté rozřezat

V první řadě je zapotřebí z kokosu vypustit tekutinu. Stačí, když v jednom místě navrtáte díru, kterou následně vše vyteče ven. Ideálním místem jsou tři prohlubně, které jsou na jedné ze stran kokosového ořechu patrné. Tekutinu necháte vytéct a můžete se pustit do řezání. To řešte příčně, nikoli podélně. Nejlepší je vzít pilku na železo. Má jemné zoubky a kokosový ořech jí bez problémů rozříznete. Máte-li větší svěrák, pak jej můžete umístit do něj. Rozřezat se dá při troše šikovnosti i při držení rukou.

Rozřezání kokosu

Krájení kokosu

Je vcelku jednoduché. Kokos po rozřezání umyjte, jelikož řez bude zjevně hnědý od prachu vzniknuvšího při samotném řezání. Z kokosu se vyříznou trojúhelníky. Strana přilehlá ke skořápce se poté odkrájí a získáte pouze čistý bílý kokos. Ten už si poté pouze vychutnáte, nic extra sladkého podobného kokosovým tyčinkám ale nečekejte.

Rozpůlený kokos

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

 1. ota.kysela@email.cz'Ota Odpovědět

  Tak za prvé v kokosu z obchodu neni mléko ale voda a nechápu proč ho řezat úplná zbytečnost… Jde to mnohem rychleji….

 2. pavel.prusa@email.cz'Pavel Průša Odpovědět

  Přemýšlím, jestli je tento článek jenom vtip… Ta voda v ořechu přeci není kokosové mléko! A pilka na železo?! To jsme dělali začátkem devadesátých let. Špinavý hnus. Stačí se podívat na YouTube a najdete jednodušší, čistější a zábavnější způsoby otevření kokosového ořechu.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za komentář. Info týkající se mléka jsem samozřejmě změnil.
   Na tomto otvírání nic špinavého nevidím. Pilku jsem před řezem umyl, kokos následně taky.
   Na Youtube určitě mrknu a poučím se.

 3. stepanka.w@email.cz'Stepanka Odpovědět

  dobry vecer,
  otevrit kokosovy orech lze podstatne rychleji.
  Mam zkusenosti,ze jedna z tech direk je vzdy mekka a lze propichnout spikovacim nozem,nebozozkem nabo i sroubovakem. A komu nevadi ,ze bude kokos po otevreni s nerovnyma hranama tak jej muze po obvodu poklepat vetsim kladivem ( nase ma tak 2.5 cm na tupe hrane) a je to o hodne rychleji otevrene.Domorodci na to taky nepouzivaji polku ,ale rozsekavaji to machetou,ale ty u nas nema doma kazdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *