Keramzit v zahradě: lepší propustnost půdy a zadržování vlhkosti

Keramzit

Keramzit běžně používáme u hrnkových květin. Věděli jste ale, že mají své využití i ve vaší zahradě? Jedná se o malé jílové kuličky, které jsou vypálené v peci při vysokých teplotách. Tím se vytvoří porézní materiál s voštinovou strukturou. Tato struktura je skvělá pro růst kořenů rostlin, protože jim zajišťuje dostatek vzduchu a také vlhkosti. Navíc je velmi lehký, takže ho snadno přepravíte tam, kam potřebujete. Je odolný, a proto ho můžete použít opakovaně. Často se používají k vytvoření drenážní vrstvy.

Keramzit k odlehčení půdy

Pokud máte příliš těžkou půdu, kterou jen těžko protéká voda, je třeba promyslet si, jak ji odlehčit. Spousta zahradníků sáhne po písku, což je jistě také dobrá volba. Avšak keramzit na rozdíl od písku zadržuje vlhkost. Tato vlhkost je pak snadno dostupná pro kořeny rostlin. Ty navíc mají neustálý přístup ke kyslíku, takže nehnijí.

Kaktus
Foto: Unsplash

Rovnoměrná úroveň zavlažování

Keramzit smíchaný s půdou může zajistit to, že vaše zálivka bude podávána rostlinám rovnoměrně. Keramzit na umístěný na povrchu ale i smíchaný s půdou zabraňuje tomu, aby voda odtekla tam, kde ji nepotřebujeme. Tímto způsobem můžete zalévat pouze ty rostliny, které chcete. Plevel si bude muset najít vlastní zdroje.

Keramzit můžete použít u každé rostliny

Sám o sobě má keramzit neutrální hodnotu pH. To znamená, že když jej přidáte do půdy k některým rostlinám, nezměníte její pH. Díky tomu keramzit získává univerzální použití u všech druhů rostlin, včetně borůvek, které milují kyselé pH půdy.

Volné prorůstání kořenů

Pokud vaše rostliny rostou v příliš těžké půdě, musí udělat spoustu práce, než se jejich kořeny správně vyvinou. To může způsobit zpomalený nebo deformovaný růst vašich rostlin. Keramzit může zlepšit strukturu půdy natolik, že umožní volné prorůstání kořenů. Tím pádem není vaše rostlina oslabená a poroste tak, jak má.

Zdroje info:

https://www.expandedclayaggregate.com/get-blog-details/benefits-of-expanded-clay-balls.html

https://www.trees.com/gardening-and-landscaping/hydroton

Foto: commons.wikimedia, autor Felipe Lopes De Noronha

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!