Ašvaganda – bylinka pro dobrou náladu i minimalizaci stresu. Pomáhá především ženám

Ašvaganda, bylinka, adaptogen, stres, dobrá nálada

Ašvaganda – bylinka pro dobrou náladu i minimalizaci stresu. Pomáhá především ženám. Bylinka zvaná Ašvaganda či Ashwagandha – alias česky withanie nebo také vitánie snodárná (Withania somnifera) – patří mezi velmi populární prostředky pro zahnání únavy, deprese nebo úzkosti. Jaké jsou její účinky a na co si dát pozor?

Tuto bylinku je možné v obchodech sehnat pod mnoha názvy. Mezi ty nejběžnější patří: Ajagandha, Asgand, Asgandh, Ashvagandha, Asundha, Asvagandha, Ghoda Asoda, Indian Ginseng, Orovale, Physalis somnifera, Samm Al Ferakh, Sogade-Beru, Turangi-Ghanda nebo Winter Cherry. V překladu ze sanskrtu znamená její jméno koňská vůně a jinými slovy říká, že svým uživatelům dodá sílu koně.

Účinky ašvagandy na organismus

Kořen této rostliny má celou řadu léčivých vlastností. Jde mimo jiné o imunitní tonikum. Také skvěle chrání před stresem, postupně obnovuje správné fungování organismu, zklidňuje nervový systém, je spolehlivým lékem na poruchy spánku, pomáhá překonávat únavu a má dobrý vliv na krvetvorbu. A pokud se používají také stonky a listy, pak velmi dobře uklidňují nervový systém, mají antimikrobiální a protinádorové vlastnosti, působí antipyreticky a jsou močopudné. A konečně semena mají hypnotický účinek a jedním dechem jsou i močopudná. U mužů pak má prý ašvaganda i pozitivní vliv na potenci.

Holandsko, eutanázie, deprese, psychika, bylinky, meduňka

Foto: Pixabay

Pozor na správné dávkování

Dávkování této bylinky se liší podle toho, na jaké obtíže ji chcete použít. Například na boreliózu se užívá 1/2 lžičky prášku z kořene ráno a 1 lžička večer před spaním. Při problémech se spánkem stačí 1 gram kořenového prášku hodinu před spaním. V začátcích je tedy rozhodně vhodné se poradit s odborníkem.

Při předávkování totiž hrozí bolesti hlavy, žaludeční obtíže nebo dokonce problémy s játry.

 

Zdroj: https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/ashwagandha/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snod%C3%A1rn%C3%A1, https://www.manutea.cz/herbar-bylina-ashwagandha https://belok-ua.translate.goog/blog/ua/ashvaganda-shho-cze-za-roslina-vlastivosti-korist-pokazannya/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=wapp

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)