Když máte nedostatek této důležité živiny, mohou vám dokonce předčasně zešedivět vlasy

Salát

Máte problémy s trávením? Nevolnost, zvracení, bolest žaludku či častý průjem mohou být jasným příznakem toho, že naše tělo nemá dostatek kyseliny listové. Jazyk bývá citlivý na dotek a polykání nebo dokonce mluvení nám způsobuje bolest. Kromě toho nás také může sužovat snížené vnímání chuti, protože chuťové pohárky nemohou správně přenášet impulzy nervovým systémem.

To všechno je na pořadu dne ve chvíli, kdy opomíjíme konzumovat dostatek listové zeleniny a dalších důležitých prvků. A co dalšího se v našem těle může odehrávat?

Při dlouhodobém nedostatku pozorujeme kupříkladu změny v ústech

Pokud je nedostatek vitamínu B9 už velmi závažný, objevuje se v ústech nepříjemný zápach. Jazyk může být oteklý, zarudlý nebo lesklý, a to především na okrajích a na špičce. Polykání může být bolestivé a také nás mnohdy začnou trápit afty či vředy.

Salát1

Foto: Pixabay

Při nedostatku vitamínu B9 nemá tělo ani dostatek červených krvinek. Kromě toho, že následkem je únava, je naše kůže velmi bledá se žlutými tóny. A v neposlední řadě může také docházet k předčasnému šedivění. Naštěstí je možné tento jev zvrátit, pokud svůj jídelníček správně vybalancujete.

Co byste ještě měli vědět

Hladina kyseliny listové se preventivně nezjišťuje, měli bychom tedy preferovat zdravou a vyváženou stravu, syrovou zeleninu a dávat si pozor na všechny příznaky, které nám signalizují její nedostatek. Na nízké hladině se podepisuje také konzumace alkoholu. Pokud si nejste svým stavem jistí, nechte si udělat rozbor krve.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://generica-bohemia.cz/poznate-rozdil-kyselinou-listovou-folatem-zde-se-dozvite/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)