Rybíz po sklizni: řez je jednou z nejdůležitějších činností

Rybíz

Černý, bílý nebo červený rybíz jsou skvělé do letních dezertů, ale tak na přípravu marmelád. Abychom jich sklízeli co nejvíce, je třeba se o keř náležitě starat. Jedním z nejdůležitějších prvků péče o rybíz je jeho správný řez. Nejedná se o nic složitého. Nejdůležitějším pravidlem je to, že doba a způsob prořezávání závisí na jejich druhu. V praxi to znamená, že každý druh rybízu vyžaduje trochu jinou péči a způsob řezu, prováděný v jinou dobu.

Rybíz a hlavní pravidla prořezávání

Žádný druh rybízu bychom neměli prořezávat během vegetačního období a také koncem jara, kdy poraněné keře vylučují nejvíce šťáv. Taková akce by totiž rostliny mohla spíše poškodit a oslabit. Před samotným řezem by měly být odstraněny všechny suché, nemocné, staré a poškozené výhony a také ty, které se překrývají s ostatními. První řez provádíme ihned po výsadbě, a to na 1 až 2 oka nad zemí poté, co rybíz zakoření. Rostlinu pak chráníme před zimou násypem zeminy ke kořenům.

Bílý rybíz

Foto: Pexels

Termíny řezu rybízu

Rybíz lze řezat několikrát: po sklizni, koncem podzimu nebo zimy nebo na jaře v březnu, než se začnou vyvíjet poupata. Řez neprovádíme, když mrzne. Několik let po prvním řezu necháme keře růst volně, bez sestřihávání.

Sanitární řez

Spočívá v úplném odstranění všech nemocných, zmrzlých a poškozených výhonů, těsně nad zemí. Nesmírně důležité je řezat výhonky rybízu ležící na zemi, které rychle zakořeňují a znesnadňují mechanickou sklizeň. Doporučuje se provádět každoroční kontrolu keřů každého druhu a v případě potřeby provést další sanitární řez. Oslabené keře lze posílit hnojivem.

Černý rybíz a jeho řez

Řez provádíme asi tři roky po vysazení. Jeho účelem je zformovat rostlinu a zanechat pouze nejcennější výhony, které ponesou ovoce. Černý rybíz neplodí na výhonech starších než 3 roky, takže ty je třeba odstranit. Této operaci by měl předcházet sanitární řez rybízu. Řez provádíme z vnější strany směrem ke středu. Řez se provádí ideální po ukončení letní sklizně plodů, a ještě předtím, než rostlina vydá poupata.

Červený a bílý rybíz

Řez bílého a červeného rybízu se provádí 4 roky po výsadbě keřů, ale po 3 letech je nutné provést řez stimulující proces plodování. Probíhá v zimě a spočívá v odřezávání výhonů s více než 5 očky, aby se v následujících letech výhony vyrostlé na tomto místě opět zkrátily a zůstalo 3-5 oček. Plodí mladé i starší výhonky, proto při jejich řezu necháme z každého roku 3 až 4 výhony. Každoročně odstraňujeme 2 až 3 nejstarší výhony a provádíme sanitární prořezávání.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/rybiz-po-sklizni-20300818.html

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/kiedy-i-jak-przycinac-porzeczke

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!