Kdy sbírat plody rakytníku řešetlákového

Rakytník

Pěstujete na své zahradě rakytník? Pokud ano, určitě víte, že jde o skvělou rostlinu. V opačném případě vás o tomto faktu přesvědčíme v následujících řádcích. Mnohdy je rakytník rešetlákový označovaný jako rostlina budoucnosti. Jedná se o keř, který se dorůstá výšky okolo 2,5 m. Typické jsou pro něj hlavně plody, jimiž jsou oranžové bobule o velikosti 7 mm. Plody mívají tradičně vejčitý až kulatý tvar. Listy jsou naopak typicky pevné, užší a dlouhé. My se v následujících řádcích zaměříme na pěstování, sběr a zužitkování plodů rakytníku řešetlákového.

Několik zásad pěstování rakytníku řešetlákového

Jestliže má rakytník plodit, musíte mít doma jak samici, tak samce. Samice má plody a samec naopak roste mnohem bujněji, ale plody pochopitelně nemá. Jeden samec zvládne až 7 samic. Optimální je připlatit si za poněkud vzrostlejší rakytník, který se dokáže rychle uchytit. Radovat se z plodů budete nejspíše mnohem rychleji. Pro rakytník jsou optimální propustné a sušší podklady. Pozor na jílovité zamokřené podklady. Miluje slunce, nicméně problém pro něj nepředstavuje ani silnější vítr.

Rakytník

Rakytník rešetlákový: Zdroj obrázku Pixabay.com 

Kdy sbírat plody rakytníku?

Sběr představuje poměrně pracnou a zdlouhavou činnost. Přesto jde o relax, kterého si mohou užívat všichni. Jak ale poznat dobu, kdy extra kyselé plody sklízet? Ideální je najít u konkrétního kultivaru dobu dozrávání. Pak už můžete chodit okolo keře a postupně ochutnávat. Chuť musí být plná a osvěžující kyselá. Plod musí jít utrhnout tak, aby na něm byla stopka bez rozmáčknutí. Pokud zůstane stopka na větvičce a plod se jednoduše rozmáčkne, je pozdě. Sbírat se musí kulička po kuličce. Budete dokonale zalepení a ani setkání s trny nebude nejpříjemnější. Není od věci mít i brýle, když vám šťáva stříkne do očí. Ideální je pak propláchnutí borovou vodou. Počítejte s tím, že se mnohdy i nazlobíte a ustříhnete větvičku, kterou dáte celou do mrazáku.

Rakytníkový sirup

Rakytníková šťáva  Zdroj obrázku Pixabay.com 

K devastaci vitamínů prostě nedojde

Velkou předností rakytníku je fakt, že i při tepelném i jiném zpracování plodů se nijak nezničí vitamíny v nich obsažené. Kuličky je možné bez problémů mrazit, skvělý rakytník si pak můžete vychutnat i v zimním období. Pokud si dáte jen malou hrst denně, získáte neskutečnou porci vitamínů. Otázkou zůstává, jak vám bude rakytník chutnat. Trpce kyselé aroma není jen tak pro každého…

Rakytník rešetlákový: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.