Kde začít s lezením? Třeba i na vlastní zahradě

Lezecká stěna

Líbí se vám lezení po skalách a cvičných stěnách? Není nic jednoduššího, než si to vyzkoušet. Pokud vás tento sport pohltí natolik, že se mu budete chtít věnovat, máme pro vás pár užitečných informací.

Nácvik na vlastní zahradě

Jestliže se vám příliš nechce hned na začátek do přeplněných center, vyzkoušejte si alespoň práci s lanem přímo doma na zahradě. Práce s ním není složitá, leč štěstí přeje připraveným. Máte-li na zahradě vzrostlejší strom, klidně si kousek vylezte. Pro lezení je ale třeba navštívit spíše lanové centrum.

Lanová centra

Začátky jsou samozřejmě nejtěžší, ale nezoufejte. Existují možnosti, kde lze trénovat. První možností jsou lanová centra. V každém takovém jsou určité cesty, včetně názvu a hlavně barvy kamenů, které určují obtížnost. Pro začátečníky nejlépe do obtížnosti 5. Na výběr je ze tři typů způsobů, jak lézt. Nejběžnější jsou natažená lana a u nich jistící soustava. Dalším typem jsou nevyznačené cesty. Ty už jsou pro zkušenější. Jde o kameny, u kterých jsou v různých rozestupech připevněné karabiny. Lano jde tentokrát spodem a je hlavně na vaší síle, kam se dostanete. Lano postupně zapínáte do karabin a díky tomu máte stejnou oporu, jako u prvního typu. Jde o náročný způsob, protože na každé stěně jsou jinak daleko od sebe, a když nestačíte uchytit karabinu a spadnete, je pád poněkud drsnější. Proto nepodceňujte dobré kamarády, co vás jistí. Posledním typem jsou takzvané bubny. Jsou to natažené pásy, které se samy rolují zpět do navijáku nahoře. Nahoru jde pás plynule, ovšem dolů jde pomalu a sekaně a tím se vy dostanete v pořádku na zem.

Venkovní lezení

V pěkném počasí se můžete vydat i do míst, kde jsou umělé lezecké stěny. Často bývají u moderních sportovních areálů. Jsou různě vysoké a rovněž nabízí řadu možností, jak se dostat na vrchol. Pokud však chcete zažít opravdový adrenalin a máte někoho, kdo na vás dohlédne, vydejte se rovnou na lezeckou skálu. Zde už to bude hodně těžké a je zapotřebí dobrá fyzická připravenost, koncentrace a troška toho přemýšlení a rozmýšlení dobře zvolené cesty. Samozřejmostí je kvalitní horolezecké lano a veškeré potřebné vybavení. Koupit ho můžete v eshopu Lanex.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.