Známý neznámý krtičník hlíznatý

Krtičník

Krtičník hlíznatý se řadí mezi vytrvalé byliny, které se vyznačují velmi silnou dokonce až 1 metr vysokou lodyhou. Ta má čtyřhranný charakter a lyse lodyžní lístky. Ty mají trojúhelníkovou čepel, která je po okraji poněkud zubatější. Květenství se skládá z celkem 9 květů, přičemž květy vyrůstají na stopkách žláznatého charakteru. V jednom květenství se nachází až 9 květů! Korunu má nafialovělou, přičemž dolní pysk je poněkud menší ve srovnání s tím horním.

Pěstování krtičníku není běžné

Pěstovat krtičník hlíznatý určitě není nijak běžnou záležitostí. Běžně se totiž nachází v přírodě. Najdeme jej především ve smíšených lesích, ale také okolo cest a lesů. Tam, kde je dostatek stínu, dokáže bez problémů růst. Moc dobře se mu daří i na pasekách, případně v okolí křovin či potoků. Půdní podklad je optimální bahnitý, případně hlinitopísčitý. Bez problémů se mu daří také v jílem protkaných půdách.

Léčivé účinky krtičníků hlíznatého

Krtičník hlíznatý je v podstatě drogou, která se tradičně užívá při léčbě nejrůznějších kožních neduhů. Jmenovat bychom mohli například podlitiny, modřiny, zahnisané rány. Obecně se užívá i na hemoroidy či otoky. Někdo kloktá odvar při strumě, případně jiných nepříjemnostech. Semena jsou optimální proti mnohým střevním parazitům. Ve středověku byl typický při použití proti krticím, jak byla označována tuberkulóza lymfatických uzlin.

Další zajímavosti o krtičníku

Rostlina v menším množství obsahuje toxické látky, jimiž jsou glykosidy náprstníkového typu. U člověka nebyla ještě zaznamenána otrava touto rostlinou, nicméně zvířata po jejím pozření reagují tak, že mají podrážděnou sliznici. Často, zvracejí, krvácejí a mají další problémy. Mnozí si myslí, že je krtičník hlíznatý na krtka. Vyzkoušeno to ale není. Pokud máte jiné zkušenosti, budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.