Kávová sedlina: skvělé hnojivo, které ale nemusí lahodit všem rostlinám. Rajčatům ale svědčí

Kávová sedlina

Kávová sedlina patří mezi ekologická hnojiva. Pro rostliny je vhodná, protože jim pomáhá doplňovat takové živiny, jako je dusík, fosfor a draslík. Kromě toho pomáhá odpuzovat některé škůdce, zlepšuje strukturu půdy a může pomoci přilákat žížaly. Navzdory těmto skvělým vlastnostem ale existují rostliny, které z ní tolik užitku mít nebudou. Hrozí jim poškození. Je dobré vědět, které rostliny to jsou.

Pro které rostlin je kávová sedlina vhodná?

Po vypití mleté kávy vám může vzniknout tzv. „lógr“, čili kávová sedlina. Tuto hmotu můžete přidat do kompostu nebo rovnou k některým rostlinám. Libují si v ní zejména ty rostliny, které jsou:

  • kyselomilné (čili je pěstujeme v půdě s kyselým pH): borůvky, rododendrony,
  • náročné na dusík: rajčata, papriky, listová zelenina, kukuřice, brokolice.
Kávová sedlina
Foto: Unsplash

Které rostliny kávovou sedlinu nemusí?

Z výše uvedeného vyplývá, že naopak rostliny, které preferují zásaditou půdu, jako je levandule nebo šeřík, bude lepší pěstovat bez použití kávové sedliny. Některé rostliny jsou citlivé na kofein (muškáty a některé bylinky), proto je může káva negativně ovlivnit. Rostliny, které jsou náchylné k houbovým onemocněním (cukety, růže), mohou být ve větším ohrožení vzniku těchto chorob při použití kávové sedliny, která vytváří ideální prostředí pro růst hub.

  • Poznámka: Azalky patří mezi kyselomilné rostliny, kterým by kávová sedlina měla svědčit. Na druhou stranu ale patří i těm rostlinám, které jsou náchylné k hnilobě kořenů. Použití kávové sedliny by pravděpodobnost těchto onemocnění mohlo ještě zvýšit.

Jak se kávová sedlina používá?

Můžete využít různé způsoby:

  • použijte ji jako mulč (klidně ve směsi s jinými organickými materiály) – vhodná k rajčatům, pomáhá udržovat teplotu půdy a vlhkost, potlačuje růst plevele, dodává živiny do půdy;
  • přidejte je do kompostu spolu s ostatními organickými zbytky z vaší kuchyně,
  • nasypte je do půdy kolem rostliny nebo ji zapracujte do horní vrstvy půdy u základny rostliny.

Jak použít sedlinu proti škůdcům?

Vyrobte si repelent proti škůdcům. Je to rychlé, ekologické a účinné. Z kávové sedliny můžete vytvořit kruhy kolem základny rostlin, což odradí například hlemýždě a slimáky. Kávovou sedlinou můžete naplnit malé nádoby, které přidáte i k rostlinám, kterým jinak káva vadí. Nepřijde s nimi totiž do kontaktu, ale hmyz odradí. Tímto způsobem je možné použít sedlinu i u pokojových rostlin.

Jak se kávová sedlina používá jako startovací substrát?

Startovací substrát je vhodný pro výsev jakýchkoli semen. Kávovou sedlinu je třeba před použitím pořádně usušit. Poté ji smíchejte se zeminou (například z loňského pěstování v nádobách) a použijte jako startovací směs pro semínka.

Klíčové poznatky:

Zdroje info:

https://www.thesill.com/blog/how-to-reuse-coffee-grounds-for-your-plants

https://www.javapresse.com/blogs/enjoying-coffee/gardening-tips-what-plants-to-avoid-using-coffee-grounds-on

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!