Pěstování dýní: Stačí slunce, živiny a dočkáte se bohaté úrody

dýně

Potřebují málo a odmění se bohatou úrodou. Pěstování zvládne i začátečník. Jak na pěstování dýně? Kdy a kam vysadit, abyste se dočkali úspěšné sklizně?

Dýně jsou nenáročné a vděčné. Některé druhy k tomu působí i dekorativně, a tak vám zároveň i zkrášlí zahradu. Co dýně potřebují? Kdy je vhodný čas na výsev? Jaký druh vybrat?

Výsev dýní v květnu

Dýně vyséváme v květnu. Semínka je třeba umístit do hloubky 3 až 5 cm. Pokud hrozí ještě mrazíky, rostliny je třeba přikrýt slámou, bílou netkanou textilií, aby neumrzly. Dýně potřebují půdu s dostatkem živin, vláhy. Je dobré je přihnojovat kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Co se týče stanoviště, tak vyhovuje slunné místo.

I když jsou dýně nenáročné na pěstování, tak je třeba je pravidelně zbavovat plevele. V případě většího sucha regulérně zalévat. Při zalévání dávejte pozor, abyste nepokropili listy, které by mohly začít uhnívat. Jakmile rostliny dýní dosáhnou větší velikosti, je vhodné dát k nim oporu. Po ní se budou plazit a nebudou si i díky tomu vzájemně stínit.

Volba vhodného druhu

Jaký druh dýně vybrat? Záleží na tom, k čemu dýni chcete použít. Nejčastěji pěstovaná bývá oranžová dýně a Hokkaido, která je oblíbená zejména na přípravu polévky, ale také do krémů. Vhodná je i dýně Rondini. Pokud chcete dýni k dekoraci, tak ideální jsou dýně Halloween či Sweet dumpling.

hokkaido

Foto: Pixabay

Čas pro sklizeň a skladování

Dýně se sklízí na začátku či v polovině podzimu, a to ještě před prvními mrazíky, kdy je slupka tvrdá, matná a na stonku se tvoří praskliny. Při sklizni nechte dýni minimálně 5 cm dlouhou stopku, čímž zajistíte, že se nebude tak rychle kazit a rána po ulomení stopky bývá nejčastější cestou průniku infekce do plodu. Po sklizni je dobré nechat dýně dosušit na slunci a ponechat ztvrdnout slupku. Tímto prodloužíte její životnost.

Na skladování je nejlepší dýně Hokkaido, která vám vydrží až ½ roku. Musíte ji však umístit na suché místo s optimální teplotou kolem 10 °C.

Zdroj: ceskestavby.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay