Kaki churma čili tomel: Sladké ovoce, které si vychutnáte čerstvé i sušené

Kaki je exotické ovoce, které v našich supermarketech již poměrně zdomácnělo – zejména v období podzimu a zimy, kdy se prodává za poměrně slušnou cenu. Možná jste na toto sytě oranžové ovoce už narazili, ale ještě jste nenašli odvahu jej zkusit. Stejně jako u mnoha jiných plodů, někteří toto sladké ovoce milují, jiní jej nenávidí. Poradíme vám, jak si toto ovoce můžete vychutnat tak, aby vám skutečně zachutnalo.

Čím měkčí, tím sladší

Dobře chutná jen ovoce, které je dostatečně zralé. Napoví vám právě tmavě oranžová barva plodů a měkkost. Tvrdé a žluté kaki ještě není zralé, takže pokud si jej koupíte, počítejte s tím, že jej ještě před konzumací budete muset nechat dozrát. Naopak měkké plody jsou mnohem sladší a mnozí je také považují za mnohem chutnější. Při rozkrojení musíte ucítit krásnou vůni, která je dalším indikátorem zralosti plodu.

Jak se kaki jí?

Toto ovoce můžete jíst podobně jako jablko – pořádně jej omyjte a ukusujte. Někteří ale dávají přednost oloupání ovoce, protože slupka je o něco tužší, než u jablka. Oloupané ovoce můžete nakrájet na měsíčky nebo na kolečka a podávat jen tak, když budete mít chuť na ovoce. Oblíbený způsob je ovoce rozkrojit a vyjídat lžičkou. Někdo si kaki pokape citronovou šťávou, jiný má radši toto ovoce usušené. Pak chutná podobně jako fíky.

Zdravotní přínosy kaki

Podobně jako mnohé další exotické i kaki je bohaté na vitamín C. Tím to ale nekončí. Kaki obsahuje také vitamín A a spoustu antioxidantů. Má také potenciál snižovat cholesterol v krvi, ale to při pravidelné konzumaci. Stejně jako jiné druhy ovoce, obsahuje i kaki vlákninu, která je dobrá pro udržení zdraví trávicího ústrojí. Bohužel, ovoce je bohaté také na sacharidy, což je důvod, proč jej někteří z jídelníčku vyřazují.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!