durian1

Král ovoce durian se nekombinuje s alkoholem

Durian je známý také pod nelibým označením „smradlavé ovoce“. Skutečně se jedná o ovoce, které nepříjemně zapáchá. Právě tento zápach je důvodem, proč řada lidí odmítá durian vůbec ochutnat. ale to je velká škoda, protože jeho chuť je označována za božskou. Takže pokud se vám někdy dostane do rukou ovoce, které po rozloupnutí bude nepříjemně vonět, je to durian. Poznáte ho ale také podle jiných znaků.

Jak durian vypadá?

Durian je plod stromu zvaného durian cibetkový (Durio zibethinus). Jedná se o tropické ovoce, které je oblíbené zejména v jihovýchodní Asii. Má oválný (až kulatý) tvar a jedno ovoce dosahuje od jednoho do tří kilogramů. Délka může dosahovat až 30 centimetrů a průměr ovoce 15 centimetrů. Poznávacím znamením durianu jsou ale pyramidové ostny pokrývající celou slupku ovoce. Slupka je dostupná od zelené do hnědé barvy, dužina pak od světle žluté po hnědou.

Zapáchající plod

Zápach durianu pochází z jeho dužiny, a to i přes to, že slupka je neporušená. To je důvodem, proč je v některých veřejných částech jihovýchodní Asie tento plod zakázán. Nesmí se například konzumovat v hotelích nebo veřejných dopravních prostředcích. Zápach je natolik pronikavý, že některé lidi odradí od konzumace tohoto ovoce – a i ti, kteří ovoce ochutnají se dělí na dva tábory. Buď dorian milují, nebo nenávidí.

Král ovoce

Navzdory zápachu je durian považován za opravdu gurmánský zážitek a často se setkáte i s označením „král ovoce“. Dužina má sladkou chuť. Známý spisovatel připodobnil konzumaci durianu ke „konzumaci malin v záchodě“. Díky vysokému obsahu vitamínu C, aminokyselinám tryptofanu, riboflavinu a niacinu je ovoce považováno za superpotravinu.

Jak se dostat k dužině?

Pokud se chcete dostat ke sladké dužině, musíte na svém plodu vyhledat slabé místo. Do něj zapíchnete nůž a ovoce otevřete. Odhalí se vám zapáchající dužina, jakási moučnatá hmota, pod kterou se skrývají semena. Ta je možné konzumovat po uvaření. Dužina se používá do sladkých pokrmů – zmrzlin a mléčných koktejlů. Taktéž se podává se smaženou cibulí a  chilli papričkami s rýží.

Pozor na alkohol

Zkoušet můžete i své vlastní způsoby zpracování a úpravy tohoto ovoce. Jednomu se ale vyvarujte: nekombinujte durian a alkohol. V takovém případě může být nejen zdraví nebezpečný, ale také smrtelný. Durian by neměly konzumovat těhotné ani kojící ženy či lidé s vysokým krevním tlakem či žaludečními potížemi.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *