Vlastní sklizeň ananasu se může stát realitou

Věděli jste, že chutný ananas si můžete vypěstovat také v podmínkách České republiky? Ačkoli se jedná o exotickou rostlinu, můžete ji úspěšně začít pěstovat i u vás doma. A nemusíte ani kupovat drahé sazeničky. Stačí, když si pochutnáte na ananasu, který koupíte běžně v obchodech – jen si z něj uschovejte vrcholovou růžici. S trochou péče vám vyroste rostlina, která bude produkovat vlastní plody.

Vyberte si zdravý ananas

Nejdůležitějším kritériem při výběru ananasu v obchodu je, aby byla vrcholová růžice a její střed zdravý. To poznáte tak, že má krásně zelené listy, které neschnou, a pokud za jeden z listů zatáhnete, neuvolní se. Na velikosti vrcholové růžice opravdu nezáleží, takže se nemusíte snažit vybrat co největší ananas. Důležitějším kritériem je opravdu zdravě vypadající plod.

Příprava růžice

Poté, co si svůj ananas přinesete domů, je potřeba odstranit vrcholovou růžici od ananasu. Spousta lidí to dělá tak, že ji odříznou nožem i s trochou dužiny. Tento způsob je pohodlný, nicméně dužina má tendence zahnívat. Mnohem lepším, i když o trochu složitějším způsobem je vzít do jedné ruky plod, do druhé ruky růžici a zatočit. Poté, co růžici vytočíte, odstraňte opatrně spodní řady listů – nejméně čtyři řady. Zbude vám takový nepěkný pahýl s listy nahoře.

Zakořenění

Poté, co si takto připravíte růžici, ji dejte do sklenice s vodou. Nalijte tolik vody, aby byl pahýl, ze kterého jste otrhali listy, ponořený jeden až dva centimetry pod vodou. Hladinu vody udržujte, pravidelně vodu dolévejte. Kontrolujte, zda pahýl nezahnívá (z tohoto důvodu by voda neměla stát na přímém slunci). Za měsíc až dva uvidíte docela dost bílých kořínků.

Výsadba

Připravte si malý květináč, do kterého dejte zahradní substrát a říční písek v poměru 2:1. Květináč nemusí být příliš veliký, budeme ještě přesazovat. Postavte jej na okenní parapet, nejlépe tam, kde nesvítí příliš slunečního slunce (když už, tak ranní slunce je v pořádku). Spodní světlo nevadí, takže pod tímto parapetem klidně může být topení.

Podmínky pro pěstování

Vyberte takové místo, kde rostlina nebude překážet – dospělá může dosáhnout délky až jeden metr. Navíc má na konci listů háčky, takže se může zachytávat. Teplota by neměla klesnout pod patnáct stupňů Celsia. Zalévejte vždy až tehdy, když substrát proschne. Příliš rozložité listy můžete svázat, aby rostlina držela tvar. Spodní listy, které nevypadají zdravě, můžete pravidelně ořezávat. Květináč nemusí být větší než pětadvacet centimetrů.

První plody

Hnojíme celoročně. Hnojivo i zálivku můžete aplikovat přímo do růžice (používejte hnojivo na bromélie). Teprve po třech letech se u pečlivých zahradníků objeví první plod, který najdete uprostřed rostliny na silném, dřevnatém stonku. Květy, které předchází plodu, jsou drobné a mají fialovou barvu. Doba zrání ananasu je čtyři až pět měsíců. Poté, co plod sklidíte, můžete také odstranit odnože, které mateční rostlina produkuje. Bohužel, mateční rostlina plodí jen jednou. Pro další plody je třeba opakovat postup od začátku – tentokráte ale můžete použít svůj vlastní plod.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!