Jsou čemeřice jedovaté? Zimní květiny plné barev mohou být nebezpečné

Čemeřice

Čemeřice je nádherná rostlina, která přináší radost svými velkými květy ve spoustě barev. Protože není náročné jejich pěstování, můžete tak snadno dodat své zahradě barvy. Růžová, bílá, fialová či zelená – to všechno jsou barvy, které můžete mít. Pokud ale máte domácí mazlíčky, měli byste pomyslet na jejich bezpečnost. Důvodem je to, že tyto rostliny jsou pro ně jedovaté. Listy, stonky i kořeny jsou toxické.

Příznaky požití čemeřice

Pokud váš psí mazlíček některou část rostliny spolkne, můžete u něj pozorovat klasické příznaky otravy: slintání, bolest břicha, zvracení, letargie, průjem, nadměrná žízeň, potíže s dýcháním, pálení v ústech, paralýza, nízký krevní tlak a dokonce i záchvaty. Toxická může být i pro člověka. Vždy, když s rostlinou manipulujeme, měli bychom nosit ochranné rukavice. I jen šťáva z jakékoli části rostliny může způsobit nepříjemné podráždění kůže.

Čemeřice
Foto: Pixabay

Čemeřice rozhodně nechutná dobře

Naštěstí má čemeřice nepříjemnou chuť, takže pokud ji váš mazlíček pozře, bude to většinou jen malé množství. I tak je ale zapotřebí dbát na to, aby se tak nestalo. I když malé množství nevede k závažným příznakům otravy, může znepříjemnit život vám i vašemu mazlíčkovi. Proto tuto rostlinu vysazujeme na místa, kam váš mazlíček nemá přístup. Může jít o vyvýšená místa, místa ohraničená plotem nebo předzahrádky, kam psy ani kočky nepouštíte.

Prevence je důležitá

Lepší, než řešit otravu, je předcházet jí. Proto pravidelně odstraňujte ty části rostliny, které již odkvetly, nebo se uvolnily, zhnědly a odpadly. Nepřidávejte je do kompostu, zlikvidujte je bezpečnějším způsobem. Pamatujte si, že čemeřice je nebezpečná též pro lidi (a děti!). Proto se vyplatí používat veškerá tato opatření i v případě, že doma máte také malé děti.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/are-hellebores-poisonous-to-pets

https://www.stoplusjednicka.cz/zimni-kvety-cemerice-nedockavost-jedovate-krasavice

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!