Jak ochránit semínka před mravenci (a později i mladé sazenice)

Mšice

Mravenci nejsou na zahradě obvykle právě vítanými hosty. Naopak. Mnohdy dokážou velmi rychle zničit i týdny vaší práce. Ne vždy je však třeba se pasivně dívat na to, jak vám na zahradě škodí. V mnoha případech totiž můžete velmi efektivně zasáhnout.

Naštěstí existuje řada věcí, které mravenci opravdu silně nesnášejí. Vsadit byste měli především na některé vůně, které opravu nemohou ani vystát. A nemusíte přitom sázet na drahé přípravky ze specializovaných obchodů. Naopak – mnohdy vám nejlépe pomůže to, co máte právě po ruce.

Na mravence funguje ocet

Pokud se chystáte na zahradu vysít jakákoli semínka a máte obavy, aby vaši snahu tito malí záškodníci rychle nezlikvidovali, měli byte si jako šikovného pomocník vzít k ruce ocet. Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a semínka do tohoto roztoku namočte asi na půl hodiny. Měly by nasáknout dostatek štiplavého aroma na to, aby se jim mravenci po nějako dobu vyhýbali. Ovšem předtím, než je vysijete, byste je zároveň měli nechat důkladně vyschnout. Jinak jim totiž hrozí plísně nebo jiné nepříjemnosti.

Mravenec

Foto: Pixabay

Octová zálivka proti mravencům

A stejný roztok můžete používat i k tomu, abyste tento nepříjemný hmyz odradili od návštěvy vašich záhonů. Stačí s ním vzešlé semenáčky zalévat. Ale pozor – nanejvýš třikrát týdně, jinak byste mohli půdu v jejich okolí příliš okyselit, což by jednoduše nebylo vůbec žádoucí.

Vsadit můžete i na skořici

Pokud se vám poved sehnat ve výprodeji skořici (protože jinak by bylo toto koření na použití na zahradě zkrátka příliš drahé), neváhejte, a také ji použijte k ochraně záhonů. Proti mravencům v jejím případě pomáhá sloučenina známá jak Cinnamaldehyd. Opravdu ji nesnáší, takže pokud skořici nasypete tam, odkud je chcete vyhnat, nejspíš se vám to povede. Ale pozor – vonnou vrstvu musíte pravidelně obnovovat, jinak velmi brzy přestane účinkovat.

A pomůže i zasazení různých aromatických rostlin. Mravenci například příliš nemilují mátu a afrikány, takže pokud je strategicky rozmístíte po zahradě, měli by vám dát pokoj. To ovšem neplatí v případě, pokud jsou ve vaší lokalitě již příliš přemnožení. Pokud nemají místo, kam by se usadili, vezmou prostě zavděk i sousedstvím těchto aromatických bylin (takže si klidně udělají mraveniště přímo v jejich středu).

A pomoci vám může i ochrana z jedlé sody a cukru. Obě látky smíchejte v poměru 1:1 nasypte okolo záhonů. Cukr mravencům chutná, ale jedlá soda ji ničí útroby. Musíte však použít cukr moučkový, jinak tato ochrana nebude mít efekt.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-chranit-semena-pred-mravenci/, http://www.rostliny-semena.cz/cz/postriky/Skudci/Mravenci–mouchy/
Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)