Jsou brambory zdravé, nebo ne?

Brambory jsou neuvěřitelně všestranná zelenina konzumovaná v různých pokrmech po celém světě. Ať už je jíme jako přílohu nebo hlavní chod, každý z nás zná velké množství receptů, které se dají připravit jako pokrm. I když zelenina je považována za zdravou, u brambor mohou být určité spory. Brambory totiž obsahují velké množství škrobu. Navíc jsou spojovány s nezdravými smaženými a zpracovanými potravinami.

Co jsou brambory?

Brambory jsou druh jedlých rostlinných hlíz, které jsou pěstovány po celém světě. Jejich vědecký název zní Solanum tuberosum. Původem pochází z jihoamerických And, ale dnes se pěstují v asi 160 zemích světa. Obsahují více než 2000 různých odrůd, které se liší svou barvou, velikosti a obsahem živin. Avšak velké množství odrůd má podobné složení a nikdy nenajdete bramboru bez škrobu.

Jaké obsahují živiny?

Existuje mnoho odrůd brambor, které se liší svým obsahem živin. Obecně se ale dá určit, jaké živiny brambory obsahují. Brambory obsahují velké množství sacharidů, ale nulové množství tuku. Mimo to mají poměrně malé množství bílkovin a vlákniny. Obsahují také sodík, vitamín C a B6, draslík a mangan. Červené brambory obsahují méně kalorií, sacharidů a vlákniny než brambory bílých odrůd. Obsah živin je ovlivněn také tím, jak brambory připravujete.

Jak si připravit brambory zdravě

Pokud brambory připravujete s využitím moderních metod, pak mohou být výborným doplňkem stravy. Mnoho živin je obsaženo ve slupce brambor, takže konzumace neoloupaných brambor maximalizuje množství vlákniny, vitamínů a minerálů v každé porci. Volba zdravé metody vaření je také důležitá. Vařením můžete odstranit bakterie a rozbít antinutrienty, které narušují vstřebávání jejich živin (brambory se nedoporučují konzumovat syrové).

  • Pečení, vaření a příprava brambor na páře jsou nejlepšími možnými volbami přípravy z hlediska minimalizace obsahu tuku a kalorií ve srovnání s fritováním a smažením.
  • Volte brambory a z nich si sami připravujte případné výrobky, než zpracované a předpřipravené pokrmy.

Brambory patří mezi pokrmy, které jsou i nejsou zdravé

Brambory mají vysoký obsah vitamínů, minerálů, antioxidantů, vlákniny a odolného škrobu. To z nich činí zdravou potravinu. Avšak jejich smažením můžete přidat tisíce kalorií a tuku a současně snížit množství živin, které obsahují. Nakonec velikost porce a způsoby vaření mají zásadní vliv na účinky brambor na zdraví. Když si brambory zdravě připravíte, mohou být výživným doplňkem stravy.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!