Jedovatý oleandr: jak pěstovat tuto nádhernou rostlinu

Oleandr květ

Oleandr je tak trochu zrádná rostlina. Krásou a vůní svých květů nás láká k sobě blíže – je ale prudce jedovatý! Ještě než jej začnete pěstovat, měli byste zvážit, jestli to není nebezpečné pro vaše děti nebo domácí mazlíčky. Jinak samotné pěstování oleandru není nijak náročné – je ale důležité jej na zimu přenést dovnitř. V létě zase miluje pobyt venku. Pouze jeho jedovatost je jediným zádrhelem při pěstování.

Nebezpečný a krásný

Oleandr pochází ze Středomoří a ze subtropických oblastí Asie. V těchto oblastech může dosahovat výšky až 4 metrů. Pěstují se zde jako stálezelené keře či menší stromy. Na kvetoucí oleandr je vskutku krásná podívaná – záplava nádherných růžových květů, které se objevují mezi úzkými listy, dlouhými asi 10 až 15 centimetrů. A právě v listech je největší koncentrace jedovatých látek, známých jako glykosidy. Avšak jedovaté jsou všechny části této rostliny. Mírná otrava se projevuje nevolností, po požití většího množství listů či květů této rostliny však hrozí i smrt.

Oleandr

Oleandr: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pěstování oleandru

U nás pěstujeme oleandr jako přenosnou rostlinu. V létě ji vystavíme slunci a v době květu ji pravidelně zaléváme – substrát by měl zůstat vlhký. Zaléváme ke kořenům, protože květy nesnesou příliš mnoho vlhka (to je také důvod, proč oleandr umístíme raději někam pod stříšku, aby na něj nepršelo: květy v případě velkého vlhka hnědnou a opadávají). V zimě dáme oleandr do světlé místnosti, kde je teplota v rozmezí od 2 do 8 °C. Mladé rostliny bychom neměli vystavovat teplotám mrazu, ty větší ale krátkodobě zvládnou i teplotu do -10 °C.

Přesazování oleandru

Mladé rostliny potřebují o něco větší péči nejen co se mrazu týče. Také při přesazování je potřeba mladé rostliny (do 4 let) přesazovat každoročně do o něco větší nádoby. Starší rostliny už stačí přesadit jen jednou za 3 až 4 roky. Ideální je pro ně hlinitopísčitá půda s přídavkem rašeliny (kompostová zemina, písek a rašelina v poměru 2:1:1).

Hnojení oleandru

Oleandr potřebuje pro svůj růst dostatek živin. Co se týče hnojení, musíme být tedy připraveni na to, že v období vegetace budeme muset hnojit jednou za týden. Zvolte přitom hnojivo vhodné pro okrasné kvetoucí dřeviny.

Řez oleandru

Pokud si na příští rok chcete zajistit velké množství květů, pak byste měli vědět, že oleandry kvetou pouze na koncích nových výhonů. Staré přerostlé větve tedy můžeme seříznout asi o třetinu nebo polovinu. Prořezáváme na podzim. V zimě vyrazí nové výhony, které potom v létě začnou kvést.

Oleandr: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!