Macešky

Podzimní macešky vás potěší po dlouhé týdny

Na podzim se zahrada mění: stromy se zbavují listí a letní květiny odkvétají. Ovšem existují výjimky a macešky k nim rozhodně patří. Milují totiž o něco chladnější teploty a kvetou nepřetržitě až do chvíle, dokud k nám nedorazí zima.

Záhony, velké truhlíky na terasách, malé květináček na oknech – kamkoli je zasadíme, tam budou macešky bez potíží ochotně kvést celé měsíce. Není divu, že jsou u nás tak vyhledávanými a oblíbenými rostlinami. Horšího počasí se nebojí – rozdávají barvu a radost i v deštivém a jinak ponurém podzimním čase.

Množství možnosti pro každého milovníka krásy

Aktuálně jsou v obchodech k dostání macešky ve všech možných odstínech žluté, bílé, oranžové, červené, růžové a modré. Atraktivní jsou i nejrůznější atraktivní prvky na květech, jako například „oči“, „smajlíci“ apod. A k dostání jsou i macešky vícebarevné nebo velkokvěté.

Macešky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Náš tip: macešky se skvělé hodí k dalším podzimním rostlinám jako vřes (Calluna), libavka (Gaultheria) nebo skimie (Skimmia). A pokud je spojíte i s dříve vysazenými jarními rostlinami, udělají vám radost i v prvních měsících roku. Jsou totiž perfektně mrazuvzdorné, obvykle se spokojí jen s tenkou vrstvou chvojí a leckdy nepotřebující ani to.

Jak na správnou péči o podzimní macešky

Tyto květiny se pěstují extrémně snadno. Budou se jim líbit opravdu všude a květy vás potěší dlouhodobě, pokud se budete řídit několika jednoduchými tipy. Vhodná poloha je například v jejich případě značně variabilní – vyhovuje jim všechno od částečného stínu po plné slunce. Vysazujte je ale vždy do půdy bohaté na živiny a pravidelně (ovšem s mírou) je zalévejte až do příchodu prvních mrazů.

Pokud je teplota nad nulou, tak totiž nadále rostou a kvetou, takže budou potřebovat i vhodné hnojivo – a to každé dva týdny. Nezapomeňte ani na odstranění vybledlých květů (nečekejte, až zaschnou) – to povzbuzuje macešky k hojnějšímu kvetení. A až na konci jara definitivně odkvetou, můžete je bez potíží nahradit letničkami.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *