Jednotný termín pro jarní údržbu trvalkových záhonů neexistuje – poradíme vám, čím se při tomto úkonu řídit

Zatímco na podzim není nutné s přílišnou údržbou trvalkových záhonů spěchat, na jaře je tomu leckdy přesně naopak. Pokud totiž nezasáhnete včas, můžete ohrozit vývoj nově rašících rostlin. Bylo by však chybou upínat se na jeden jediný termín údržby.

Protože zatímco někdo musí k odstranění suchých květů a stonků trav přistoupit už v únoru, jiný si může s klidem počkat na konec března. Vše závisí nejenom na poloze vaší zahrádky, ale také na tom, co na trvalkových záhonech pěstujete.

Trvalky, které se zcela zatahují, zaslouží péči už na počátku března

Vezměte si k ruce nůžky (ale klidně i křovinořez) a nemilosrdně se do vší té uschlé zelené hmoty pusťte. Čím dříve bude pryč, tím lépe. Rostlinám její absence už nijak neublíží, takže jakmile roztaje většina sněhu, je pro údržbu trvalkových záhonů ten nejvyšší čas.

Foto: Pixabay

U kombinovaných záhonů dejte pozor na styl údržby

Majitelé trvalek kombinovaných s výsadbou keřů či polokeřů musí být při jejich údržbě o něco opatrnější. Není nutné se naštěstí spoléhat jen na klasické zahradnické nůžky – velmi dobře vám pomůže i plotostřih, pokud ho doma máte. Naopak křovinořez nedoporučujeme, mohli byste nechtěně hluboce seříznout i rostliny, které něco podobného nesnesou a z takového poškození by se vzpamatovávaly hodně dlouho.

Vždy platí, že nejpozdějším termínem k údržbě trvalkového záhonu je chvíle, kdy mezi starými stvoly zpozorujete náznak nového života.

Začít musíte ještě předtím, než začnou cibuloviny kvést

Nejdřívější termín mají majitelé záhonů, na nichž si hoví i jarní cibuloviny, čím dříve kvetou, tím dříve je třeba zasáhnout. Například takové cibulnaté kosatce (Iris reticulata) mají sklon k opravdu brzkému kvetení – leckdy i na konci února. Takže pokud je nechcete poškodit, musíte si s údržbou záhonu poradit ještě dříve.

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)