Domácí žampiony: Sadba hub se musí vybírat precizně

Sadba žampionů

Narazili jste v zahradnictví nebo supermarketu na sadbu žampionů? Možná vás nalákal už samotný obrázek na přebalu slibující krásné bílé hlavičky, které se budou vyznačovat skvělou domácí chutí. Důležitý je ale při nákupu samozřejmě hlavně výběr samotné sadby. U mnohých obchodníků se lze setkat s takovými kusy, které nemusí přinést prakticky žádný výnos.

Až 10 kg hub z jedné kostky

Přesně takové úrody můžete při dobrém výběru a správné péči o substrát dosáhnout. Tradičně samotný výrobce sadby slibuje od 8 do 10 kg. V minimu by se mělo jednat o 3 kg. Jestliže se ale o sadbu nepostaráte dle pokynů, nemusí se urodit vůbec nic. Ostatně i nám se to jednou stalo. Když jsme pak sadbu vyhazovali, byla doslova přeplněná mravenci. Jak tedy poznat tu správnou zhruba 9 kg vážící kostku?

Sadba žampionů

Žampiony: Foto Pixabay

Čerstvě dovezený substrát alfou i omegou

Jestliže se samotná sadba žampionů válí někde u prodejce více než měsíc, je pravděpodobné, že za moc stát nebude. Výrobci většinou datum plnění substrátu, tedy jeho vznik, neuvádějí, což je z pohledu zákazníka nepříjemné. Prodejce by měl přebytečné kusy, které hned tak neprodá, skladovat při teplotě okolo 10 stupňů Celsia. Skladování sadby na přímém slunci a logicky tedy při vysoké teplotě, je maximálně nežádoucí. Ideální je zakoupit sadbu skladovanou při pokojové teplotě, která už bude lehce prorostlá. Když na ni zatlačíte rukou, je vcelku pružná a vrátí se zpátky do původního stavu.

Bílošedé mycelium a relativní vlhkost

Je-li substrát dobře prorostlý, voní nádherně po houbách. To ale u prodejce jen tak nezjistíme. Doma se nechává prorůst při teplotě okolo 25 °C. Bílošedé mycelium je na něm postupně čím dál tím patrnější. Ne zrovna vábně vypadají sadby, které jsou pohozené před zahradnictvím. Buď jsou vystaveny minimálním teplotám, nebo naopak velkému horku. Co se týká pěstování, pak v každém balení najdete přesný návod, jehož součástí jsou i obrázky. Vůbec nic složitého to není.

Sadba žampionů: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.