Jednoduchý důvod, proč psovi do jídla přimíchávat vaječné skořápky

Víte, že obyčejná vejce řadíme mezi nejvýživnější a nejkomplexnější jídla. Přínosná jsou jak pro lidi, tak i pro domácí mazlíčky, konkrétně pro psy. I když se názory občas liší, snad většina odborníků se shodne na tom, že psi zaručeně mohou dostávat v krmivu vejce. Nemyslíme však vejce celé, ale pouze jeho skořápky, které pro již zmiňovaného pejska budou velmi přínosné.

Vejce je taková továrna sama o sobě, protože jak jistě víte, vzniká v něm život. Mimochodem je také obrovským zdrojem bílkovin či aminokyselin. Aby to nebylo málo, má i velkou řadu nutričních benefitů, a to živin, minerálů a samozřejmě vitamínů.

Jsou skořápky náhrada za maso?

Někteří psi kosti vůbec nechtějí či jim vůbec nechutnají. Hlavně u malých plemen mohou být skořápky skvělou alternativou, protože jsou stravitelným zdrojem vápníku.

Skořápky by však měly být namleté, budou se tak snadno obalovat na syrové maso, či se dají zpracovat do mletého masa a jiných potravin. Nebojte se, vaječné slupky vůbec chuť potravy nijak neovlivní a pes je s radostí sní.

Pes při krmení

Foto: Pixabay

Je pro psy škodlivé samotné vejce?

Někteří majitelé pejsků se občas bojí svým mazlíčkům podávat vejce, ale především vaječný bílek, jelikož obsahuje inhibitory enzymů, které mohou starým nebo zase mladým pejskům trávení porušit a velmi poničit jeho trávení. Tohle však není pravdivé, vejce by totiž u psa muselo být jako hlavní složka potravy. Jestli ale má váš domácí mazlíček stravu pestrou a vyváženou, nemáte se zaručeně čeho bát.

Kolik vajec pejsek může týdně zkonzumovat?

Průměrný pes mže sníst klidně i několik vajec za týden. Doporučujeme však jejich počet navyšovat, nejdříve začněte jedním, další týden přidejte ještě jedno a nezapomínejte sledovat, jak na ně pes reaguje. Pokud bude mít průjmy, jeho trávení není zcela v pořádku. Jestliže ho však nemáte, všechno je zcela v pohodě.

Nemusíte se bát ani toho, že dostane salmonelu, jelikož pejsci jsou připraveni zvládat bakterie v syrových potravinách. Určitě nezapomínejte na to, aby vejce byla vybírány kvalitně a chov by měl být takový, kde se zajímají o to, čím slepice krmí.

Zdroj info: https://www.ireceptar.cz/zvirata/vajecne-skorapky-pro-psa-30000413.html

Skořápky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.