Ibišek bahenní má květy velké jako talíře – a dařit se mu bude i u vás

Chcete na svou zahradu něco nevšedního, ovšem zároveň nejste právě příznivci přehnané péče? Pak si vezměte k ruce ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos). Může se pyšnit opravdu velkými květy mnoha barev a nepotřebuje nic víc, než slunce a zálivku.

Ibišky máme obvykle spojené spíše s pěstováním doma. Ovšem byla by chyba zapomínat i na jejich venkovní příbuzné. Například ibišek bahenní pochází z Ameriky a na naše podmínky se adaptoval více než dobře.

Co potřebuje ibišek bahenní ke své spokojenosti

Jde původně o mokřadní rostlinu, ale byl vyšlechtěn do tolika různých kultivarů, že na přemokřené půdě už striktně netrvá – vlastně spíše naopak. Vyhovuje mu vydatná zálivka a plné slunce, jedině na takové pozici dokáže oslnit svými bohatými květy od jara až do podzimu.

V našich podmínkách však na zimu vymrzá. Přijdete o veškerou nadzemní hmotu a přežijí jen kořeny. To je zcela v pořádku, ovšem kořeny má ibišek bahenní jako zásobárnu vody, takže se musíte postarat o vydatnou zálivku. Není to těžké, jednoduše se k němu vydejte s konvičkou pokaždé, když bude vaše zahrada čelit přísuškům. A nezapomeňte ani na zálivku během zimy (samozřejmě v bezmrazých dnech).

Foto: Pixabay

K bohatému kvetení potřebuje ibišek bahenní trochu pomoci

Dopřejte mu komplexní hnojivo se všemi živinami a to klidně už v červnu. Přihnojování mu stačí 1-2x do měsíce. S přihnojováním však skončete nejpozději v září, potřebujete totiž, aby rostlina směřovala svou sílu do kořenů a ne do stále dalšího a dalšího růstu.

Na jaře sestřihněte suché větvičky na délku 5 centimetrů a počkejte, dokud ibišek bahenní znovu nevyraší. Bývá to docela pozdě, takže se tím nenechte zaskočit – často se lístky objeví až na přelomu května a červa. O to rychleji však na vaší zahradě poroste a pokvete.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/ibisek-kral-letni-zahrady-miluje-slunce-a-teplo

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)