Jednoduché tipy, které vám mohou pomoci při platbě za topení

Topení

Zatímco některých nákladů se můžeme vzdát, jiné je třeba platit vždycky. Touto fixní položkou mohou být právě platby za topení. Lidé jsou vynalézaví, a proto volí různé metody, jak snížit spotřebu energie. Nemusíte přitom ale mrznout ani nosit doma dva svetry. Následující tipy jsou levné, ale účinné. Mohou vám pomoci ušetřit za energie. Budete se divit, proč je už dávno nepoužíváte!

Odvzdušnění topení

Máte-li puštěné topení naplno, ale to jen vydává bublavé zvuky a netopí, pravděpodobně je plné vzduchu. Jedná se o velice neefektivní topení, protože ačkoli se spotřebovává energie, ve vaší domácnosti je stále zima. Proto je důležité topení co nejdříve odvzdušnit. Můžete k tomu použít speciální odvzdušňovací klíč, který zakoupíte například v železářství. Topení zapněte na maximální výkon, počkejte půl hodiny a poté uvolněte klíčem ventil topení. Mějte připravený hadr a nádobu, do které zachytíte unikající tekutinu. Topení totiž kromě vzduchu bude pouštět také vodu.

Topení

Foto: Pixabay

Volné topení

Spousta lidí má ve zvyku sušit mokré prádlo nebo hadry na topení. Je to špatný zvyk, který snižuje množství tepla, které se dostane do místnosti. Radiátory bychom měli nechat volné, nezakryté. Nábytek by měl být rozestavěn tak, aby nebylo před radiátory – i to totiž ovlivňuje šíření tepla místností. Pokud máte vysoké stropy, vyplatí se nad radiátor namontovat polici, která zajistí, že se teplo bude odrážet do místnosti.

Únik tepla okny

Investice do nových oken není zrovna malá, nicméně je to skvělý způsob, jak ušetřit. Můžete si ale poradit i bez nových oken. Aby byl únik tepla co nejnižší, vyplatí se zatahovat záclony a závěsy (tak aby nekryly topení) a případně také vnitřní či venkovní rolety. Toto jednoduché opatření může způsobit nižší únik tepla. Stačí je zavést v době, kdy nejsme doma nebo v noci. Větrat bychom měli dvakrát denně po dobu asi 10 minut – udělejte to průvanem. V okamžiku, kdy otevřete okna, netopte!

Hliníková fólie

Za jednu hliníkovou fólii zaplatíte asi 300 Kč, nicméně úsporu může přinést mnohem vyšší. Důvodem je to, že také zdi (cihlové a panelové) pohlcují teplo, které radiátor vydává. Pokud na ně za radiátor umístíme speciální hliníkovou fólii, teplo se od ní bude odrážet do místnosti, na místo toho, aby bylo pohlceno.

Teplé ponožky

Celá řada lidí trpí na studené nohy. Je zbytečné z tohoto důvodu zbytečně přitápět. Pořiďte si teplé ponožky a třeba zjistíte, že zvládnete i stáhnout topení o nějaký ten stupeň dolů.

Teplo zdarma

Když vidíte, že je venku slunečno, vytáhněte žaluzie a roztáhněte záclony. Slunce, které svítí přes sklo, může vzduch v místnosti ohřát.

Zdroje info:

https://www.porovnej24.cz/clanky/jak-usetrit-za-topeni

https://www.prozeny.cz/clanek/10-tipu-jak-usetrit-za-topeni-funguji-okamzite-16945

https://www.e15.cz/finexpert/setrime/jak-neprotopit-majlant-mame-tipy-jak-usetrit-1352392

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!