Jedlé kaštany: jak je upéct doma? Zkuste vánoční pochoutku

Pečené kaštany

Jedlé kaštany už dávno nejsou velkou neznámou, jako tomu bylo v letech minulých. V současné době už je používáme do těsta při pečení dortů nebo sladkého pečiva, ale také do nádivky a na spoustu různých pokrmů. V supermarketech můžeme narazit na jedlé kaštany v oddělení ovoce a zeleniny a čím dál více lidí je začíná používat. A i když je receptů, jak je upotřebit, celá spousta, jeden z nich při přípravě převažuje nad ostatními.

Pozor na to, co jíte

Jedlé kaštany nejsou v žádném případě plodem jírovce maďalu, na který můžete narazit v přírodě naší republiky. Jsou plodem kaštanovníku setého (někdy se označuje také jako kaštanovník jedlý). Tento strom si můžete zkusit vypěstovat, avšak než sklidíte první plody, může to trvat. Nebo si jedlé kaštany můžete zakoupit v supermarketech. Obzvláště před Vánoci se nejedná o nic výjimečného.

Pečené jedlé kaštany

Jedním z nejoblíbenějších receptů, jak zužitkovat jedlé kaštany, je upéct je. Pečené kaštany tedy nemusí být jen doménou vánočních trhů! Pečené kaštany z trouby sice nemusí mít takovou tu kouřovou příchuť, jakou mají na trzích, nicméně si na nich neméně pochutnáte! Pečení jedlých kaštanů je velmi jednoduché, i když při větších množstvích může být dost pracné. Každý kaštan totži musíte naříznout zvlášť.

Pečení kaštanů

Foto: Pixabay

Pečené kaštany z trouby

Prvním krokem je výběr kvalitních kaštanů. Vyhněte se kaštanům, které mají porušenou, scvrklou nebo prasklou slupku. Jejich vnitřní část (tedy ta, na které si pochutnáváme), nemusí být ve stoprocentní kondici. Kaštanem můžete zatřást nebo jej jemně zmáčknout – neměli byste cítit, že je volný prostor mezi slupkou a plodem. Kaštany si obvykle přinesete v sáčku. Doma je ale ihned vyndejte, aby se nezapařily. Zpracujte co nejdříve.

Pečené kaštany recept

Pečené kaštany v troubě zvládne upéct každý. I když to není nutné, někdo kaštany před pečením namočí do vody – buď do studené, to pak namáčíme několik hodin, nebo do horké (poté, co jsme kaštany nařízli), a to pak stačí jen dvě až tři minuty. Tento krok je třeba přeskočit, výsledkem by měly být lahodnější plody. Co však rozhodně nevynechávejte, je naříznutí kaštanů. Na vypouklé straně je nařízněte do kříže, jinak by se mohlo stát, že vám v troubě puknou – a jedlá vnitřní část se rozletí po celé troubě. To se pak špatně čistí. Pečeme je na 200 °C po dobu 15 až 25 minut (záleží na velikosti kaštanů).

Hotové kaštany

Pro rovnoměrnější propečení je dobré, když kaštany občas promícháte vařečkou. Hotové kaštany by měly být tmavší a mohou pukat. Naříznuté okraje by měly nést známky kroucení, dužina uvnitř je nažloutlá.

Zdroje info:

https://magazin.recepty.cz/clanky/pecene-kastany-priprava-v-troube-je-jednoducha-a-chutnaji-jako-z-trhu-461.html

https://www.bbcgoodfood.com/recipes/roast-chestnuts

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!