Babičkovské triky, které vám poradí, jak na šedivé a zažloutlé záclony – při extra rychlém čištění je nemusíte ani sundávat z oken

Jak na šedivé a zažloutlé záclony: Všichni, kdo mají záclony, se setkají po čase s problémem, že některé začnou žloutnout nebo šedivět. Nemusíte být nutně kuřák, přesto jsou tyto barvy u používaných záclon poměrně časté.

To se stane i přesto, že záclony perete v čisté vodě a správným způsobem. Záclony prostě zežloutnou a zešednou. Naštěstí existují jak babské rady tak i řada různých čistících prostředků, které zvládnou záclony vybělit.

Domácí recepty na záclony

Základem je vyprat záclony šetrně a velmi nízkou teplotu ideálně do 30 stupňů a v případě pračky i s programem na „jemné prádlo“. A co tedy do přihrádky na prací prostředek, aby to nebyla chemie?

Foto: Pixabay

  • Sůl – roztok soli dokáže divy se silně zašedlými záclonami – namočte je přes noc do solného roztoku
  • Ocet – i přes nevábnou vůni dokáže divy – ideálně jej nalijte přímo do bubnu pračky na záclony nebo namočte přes noc
  • Jedlá soda – na několik hodin rozpusťte 0,5 kg jedlé sody v 10 litrech vlažné vody
  • Kypřicí prášek – ideálně smíchejte s běžným práškem na praní. Pozor, příliš mnoho prášku může pěnit
  • Citron – přidejte do pracího cyklu přibližně 100 ml citronové šťávy. Ovšem pomůže i to, když záclony tímto roztokem pouze postříkáte a necháte pověšené.

Trocha chemie také neškodí

Šetrně lze vyprat záclony i s pomocí domácích chemických přípravků, pokud je máte doma při ruce.

  • Peroxid vodíku – přidejte celou lahvičku do pračky
  • Jádrové mýdlo – nastrouhejte 900 gramů mýdla na hrubém struhadle a rozpusťte v 10 litrech vody
  • Jádrové mýdlo a vodní sklo – k jádrovému mýdlu přidejte 0,5 litru vodního skla a nechte namočené přes noc. Druhý den šetrně vyperte
  • Aspirin – do dvou litrů horké vody přidejte zhruba 2 tablety

Pokud si na domácí způsoby bělení netroufáte, můžete vyzkoušet jeden z mnoha přípravků, které lze běžně koupit v obchodech. U těchto přípravků ovšem dodržujte přesné dávkování a především u prášků se může vyskytnout ve větší míře pěnění.

 

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-vybelit-zasedle-zaclony-a-zazloutle-pradlo-29581, https://www.covybrat.cz/jak-vybelit-zaclony/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vybelit-zaclony-30000307.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)