Jedlá soda v domácnosti – 5 tipů pro využití, které nejspíš ještě neznáte

Jedlá soda

Jednoduchá řešení a chytré nápady s použitím jedlé sody zlepší stav vaší peněženky. Její použití přitom není nijak těžké. Stačí změnit pár návyků a uvidíte, jak snadné to je.

Jedlá soda je skvělá nejen na pečení, odstraňuje totiž třeba silné nečistoty, vodní kámen a samozřejmě také nejrůznější skvrny. Jedním dechem také změkčuje vodu, absorbuje nepříjemné pachy apod.

Prostředek na mytí nádobí

Nechte se vám kupovat drahý saponát? Smíchejte lžičku jedlé sody se 400 ml vody. Pokud budete chtít, přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Nakonec hotovou tekutinu nalijte do lahvičky.

Jedlá soda na praní

Odstraňovač skvrn lze také připravit ze sody. Připravte si pastu ze 2 lžic jedlé sody a jedné lžičky nastrouhaného mýdla. To vše nařeďte s pomocí 2 lžic vody. Pastu vetřete do potřísněných míst a poté oblečení vyperte.

Jedlá soda na čištění trouby

Pro získání tohoto přípravku smíchejte 3 lžíce jedlé sody, 2 lžíce soli a 3 lžíce horké vody. Jakmile budete mít hotov, tak naneste hustou pastu do vnitřku trouby, chvíli počkejte a nakonec vše bez námahy setřete měkkou stranou houbičky.

Soda

Foto: Pixabay

Vyčistěte plyšové hračky

Jedlou sodu stačí nasypat do sáčku a do něj poté také vložit plyšovou hračku, kterou chcete vyčistit. Sáček dobře uzavřete a pak s ním chvíli třeste. Soda posbírá nečistoty a také krásně načechrá plyš, takže váš plyšák bude vypadat jako nový.

Ekologické čištění domácnosti

Jedlá soda však není jednou možností. Například lihový ocet se hodí jako univerzální odstraňovač mastnoty, pachů, skvrn a plísní. Pokud hledáte skvělý antibakteriální a dezinfekční prostředek, pak vyzkoušejte sůl. Jako odstraňovač vodního kamene se uplatní kyselina citronová a samotný citron pak bělí prádlo a odstraňuje skvrny a mastnotu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jedla-soda-a-jeji-vyuziti-v-domacnosti-odmastuje-cisti-a-pohlcuje-pachy-28068.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)