7 plemen psů, která jsou opravdu dlouhověká a společnost vám budou udělat nejdéle

Pes

7 plemen psů, která jsou opravdu dlouhověká a společnost vám budou udělat nejdéle. Pokud si pořizujeme domácího mazlíčka, rozhodně chceme, aby s námi vydržel být co nejdéle – a tito psi k tomu mají jednoznačně dobře našlápnuto.

Jorkšírský teriér

Neposední jorkšírští teriéři se dožívají v průměru 17 až 20 let. Toto plemeno má miliony příznivců na celém světě. Roztomilého a drobného psíka si lidé oblíbili kvůli pro jeho vzhledu a přátelské povaze. V roce 2016 zemřel rekordman, který se dožil 25 let. Jde o skvělé a úžasné mazlíčky, kteří vám budou udělat společnost opravdu dlouho.

Čivava

Oblíbeným malým plemenem, které lze označit za dlouhověké, je čivava. Průměrná délka života těchto psů je 15 až 20 let. Patří mezi vůbec nejmenší plemena na světě. Jsou to přátelští, věrní a zábavní psíci. Jeden z nejstarších zemřel v roce 2014 ve věku téměř 21 let.

Pomeranian

Německý trpasličí špic, neboli Pomeranian, je mezi milovníky psů oblíbeným plemenem. Je považovaný za rodinného psa, protože je velmi přátelský k dětem. Průměrná délka života tohoto huňatého psíka je 13 až 16 let. Vůbec nejstarší pomeranianský špic se dožil 21 let.

pes

Foto: Pixabay

Jezevčík

Krátkonozí psíci se dožívají v průměru 14 až 17 let. Nejstarší jezevčík na světě zemřel ve věku téměř 22 let. Povaha těchto domácích mazlíčků se liší od ostatních, protože jde o loveckého psa. Jsou to stateční a odvážní psi, kteří vždy ochrání své majitele před nebezpečím.

Lhasa apso

Malí a elegantní psi plemene Lhasa apso přitahují pozornost svým zevnějškem. Jsou společenští a mají bezstarostnou, hravou i trochu tvrdohlavou povahu. Tito psíci pocházejí z Tibetu, kde bývali chovaní speciálně pro buddhistické mnichy. Průměrně se dožívají 12 až 15 let.

Mops

Mopsy lze také považovat za dlouhověké psy, protože se dožívají v průměru 12 až 15 let. Zástupci tohoto plemene jsou velmi oblíbení po celém světě. Nejdéle žijící rekordman tohoto plemene zemřel v roce 2017 ve věku téměř 19 let.

Shi-tzu

Psi tohoto plemene se stali populárními poměrně nedávno. Pocházejí z Tibetu, kde byli chovaní v chrámech a klášterech. Dokonce bývali považovaní za posvátné. V průměru se dožívají 12 až 14 let. Tito tibetští lví psi se vyznačují mírnou povahou a hned tak je neutaháte.

Světové rekordy

Přestože uvedená plemena jsou běžně řazena mezi dlouhověké psy, existují dlouhověké výjimky i jiných plemen. Dokonce jsou zapsané v Guinnessově knize rekordů. Australský ovčák Bluey se narodil v roce 1910 a dožil se 29 let. Stejného věku se dožil i kříženec teriéra Max. Voříšek z Japonska Pasuke zemřel ve 23 letech a jezevčice Chanel ve 21 letech. Neoficiálně byla nejdéle žijícím psem Maggie. Australský ovčák se měl dožít 30 let.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zvirata/nejdele-zijici-psi-plemena-30000517.html, https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/nejdele-zijici-psi-plemena, https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/nejstarsi-pes-australsky-honacky-pes-dlouhoveka-plemena.A180214_235853_hobby-mazlicci_mce, https://krmeni.cz/prumerny-vek-podle-plemen-99595, https://m.magazinplus.cz/hobby/1832-prehled-psich-plemen-ktera-ziji-nejdele-u-nekterych-je-to-dokonce-vice-nez-25-let.html, https://www.dumazahrada.cz/clanek/kolika-let-se-dozije-vas-pes-delka-zivota-se-u-plemen-lisi.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)