Je bezpečné pěstovat zeleninu v pneumatikách?

Pěstování rostlin v pneumatikách (ano, skutečně těch, které můžete vidět u automobilů), je trendem poslední doby. Jedná se o poměrně jednoduchý způsob, jakým můžete získat nádobu na pěstování. Využijete tak staré pneumatiky a současně ušetříte za nádobu. Bohužel však neexistují konečné závěry o tom, zda je tato praxe environmentálně zdravá nebo potenciálně nebezpečná. Jak z toho tedy ven? Pěstovat, či nepěstovat v pneumatikách?

Pěstování zeleniny v pneumatikách

Problém nastává zejména tehdy, když v pneumatikách chceme pěstovat zeleninu, jako jsou brambory nebo třeba rajčata. Všechno se skládá z jednoduché otázky: Jsou pneumatiky toxické? Odpověď bohužel je, že ano. Pneumatiky obsahují řadu chemikálií a kovů, kterým bychom se měli vyhnout. Postupně dochází k vypouštění těchto látek do životního prostředí.

Proč pěstovat zeleninu v pneumatikách?

Na druhou stranu ale pneumatiky způsobují problém s odpady, protože je těžké je likvidovat. To vyvolává otázku, zda využít opravdu jakoukoli příležitost k tomu, aby byly staré věci užitečné.

Dalším argumentem pro pěstování zeleniny v pneumatikách je, že jejich proces rozkládání se probíhá v dlouhém časovém období. V rámci tohoto dlouhého rozkladu lze konstatovat, že také uvolňování chemikálií je velice postupné. A tak obsah těch chemikálií, které skončí ve vaší zelenině, je zanedbatelný.

Kde je tedy pravda?

Tato problematika může mít své řešení. I když je pěstování zeleniny v pneumatikách poměrně bezpečné, spousta zahradníků nevidí důvod, proč tuto praxi využívat. Existuje přece tolik jiných, bezpečnějších alternativ s jejichž pomocí rozhodně nic neriskujete. A pokud přece jen chcete pneumatiky ve své zahradě využívat, zkuste v nich pěstovat rostliny, které nejsou jedlé.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!