Jaro je tady: Postavte si zahradní jezírko

Zahradní jezérko náhled

Jaro už dorazilo a nastal nejvyšší čas k tomu, abyste popřemýšleli o realizaci nových staveb na zahradě, respektive o zpestření zahradního prostoru. Jestliže chcete vsadit na krásu přirozeného přírodního prostoru, vyplatí se zahradní jezírko. Koncipovat jej můžete jako okrasné, anebo klidně i jako koupací. Záleží pouze na vás a vašem záměru. Pokud nevíte, jakým způsobem se do realizace vašeho záměru pustit, respektive co si předem rozmyslet, jste na správném místě. Poradíme vám, co všechno je zapotřebí mít v hlavě a doporučíme zahradní jezírka Brno, u nichž si můžete sortiment potřebný k realizaci a vybavení jezírka zakoupit.

zahradni-jezirka

Vyberte v zahradě to správné místo

Správná volba správné lokalizace zahradního jezírka v zahradním prostoru se vyplatí! Proč tomu tak je? Hlavně z následujících důvodů. Hlavní chybou je umístění zahradního jezírka někde pod vzrostlými stromy. Především listnaté způsobují padání listí na hladinu jezírka, což je pro jeho mikroflóru postupem času devastující. Listy navíc zanášejí nejen hladinu, ale i dno, které je zapotřebí pravidelně čistit, jinak ztrácí svou funkčnost. Díky písku se totiž dokonale ryze přírodním způsobem filtruje voda. Určitě dbejte i na sluneční svit. Jezírko by nemělo být vlivu přímého slunce vystaveno déle než 6 hodin v rámci jednoho dne. Před jeho realizací si přesně vymezte místo, kde by mělo být, a vysledujte si putování slunce po obloze. Sami si tak určíte, jestli je daná lokalita vhodné, anebo nikoliv. Zapomenout nemůžeme v této souvislosti ani na hloubku jezírka.

Správná hloubka jezírka

Velkou chybou je vykopání jezírka, které bude mít minimální hloubku. Jednak se díky malému množství vody neuchytí vámi zvolené rostliny a jednak také jezérko nebude fungovat při extrémnějším počasí. V létě jednoduše kompletně vyschne a v zimě voda zamrzne a vše uvnitř tak bude zdevastováno. Optimální hloubka je 60 cm a více. Myslet byste měli při kopání na stupňovité rozprostření dna. Okraje jezírka se mohou pohybovat okolo 10 cm. Další vrstva už bude hluboká od 20 do 40 cm a ta nejhlubší půjde pod 60 cm. Růst v ní mohou třeba lekníny, jež si vyžadují velké množství vody.

jezirka-Brno

Výběr fólie a realizace dna

Po vykopání zahradního jezírka, k němuž se vyplatí využít služeb specializované techniky, je třeba položit fólii a řešit drenáž. Folii si vyberte jednak podle materiálu a jednak i podle tloušťky. Z materiálů se používají nejčastěji PVC a PE. Tloušťka by měla činit v minimu 0,5 mm. U tenčích samozřejmě hrozí protržení a silnější zase mohou být vcelku drahé. Dno by mělo být pokryto jemným pískem zbavených všech ostrých kamínků a předmětů, jež by mohly fólii jednoduše protrhnout.

zahradni-jezirka-brno

Při realizaci se spolehněte na specialisty

Realizace zahradního jezírka není jednoduchá, a proto se vyplatí spolehnout se na služby profesionální společnosti. Komplexní služby nabízejí zejména jezírka Brno Small Lake. Samozřejmostí je u této společnosti nejen prodej všech komponentů, ale i možnost řešení na míru dle vašich potřeb a získání potřebných informací.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.