Jak na travní směsi

Travní semeno

Kdo by nechtěl mít na své zahradě krásný trávník? Většinou za jeho realizací tkví nejen péče o něj, ale především vhodný výběr travního semena. Pokud nevíte, jaké vybrat, jste na správné adrese. Poradíme vám, co je třeba brát při jeho volbě v potaz. Aspektů je poměrně hodně, a proto mnozí majetní lidé volí spíše klasické moderní travní koberce, u nichž je všechno zpočátku bez práce. Výběr travního semena byste zcela jistě neměli podcenit a není od věci zeptat se odborníků a specialistů na tuto problematiku.

Promyslete si 3 základní otázky!

Předem byste si měli dokonale promyslet tři základní otázky týkající se vašeho trávníku.

1. Jaké vlastnosti má mít váš budoucí trávník?

2. Znáte opravdu dobře půdní a klimatické podmínky vlastního pozemku?

3. Jaké bude skutečné využití nové travnaté plochy?

Travní směsi pro estetické trávníky

Jestliže budete chtít mít trávník hlavně pro design a oku lahodící pohledy, vyplatí se travní směsi značené jako royal anebo golfové č dekora. Tyto trávníky ale vyžadují maximální možnou péči a dostatečně bohatý půdní podklad. Zapomenout nelze ani na zcela pravidelnou závlahu. Důležitá je pochopitelně i vertikutace. Prořezání trávníku by mělo probíhat až do hloubky okolo 4 centimetrů.

Travní směsi pro aktivní odpočinek

Jestliže potřebujete trávník v uvozovkách pouze pro aktivní odpočinek, vyplatí se vsadit na hřištní směsi anebo osiva označená jako sprint nebo sport či 2 v 1. Určitě se vyplatí vybrat takové osivu trávníku, které dokáže bez problémů rychle regenerovat. Trávník by se měl dostatečně zacelit i v případě, že je poškozen dětmi anebo působením domácích mazlíčků, kteří také velmi rádi hrabou. Do pozemků s nedostatkem vláhy se vyplatí sadit na směsi učené do suchých podmínek. Existuje jich hned několik a budete mít jistotu, že trávník poroste.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.