Obyčejná jedlá soda nebo mléko: Použijte je na rajčata a porostou jako divá

Rajčata

Rajčatová sezona se rázem blíží a mnozí z nás už vysévají. Ostatně výsev rajčat je u nás asi nejfrekventovanější činností vůbec. Každý by chtěl mít krásná šťavnatá rajčata z vlastní zahrádky, která budou maximálně chutná. Ne vždy se však všechno musí zákonitě podařit. V některých případech rostlinám chybí dostatek vitamínů a dalších látek potřebných pro jejich správný růst a vývoj. My se v následujících řádcích podíváme na dva zajímavé triky a několik dalších tipů, které by rajčatům měly pomoct.

Jedlá soda jako skvělý elixír pro rajčata

Tento bílý prášek logicky nechybí žádné hospodyňce. Mnohé ho ale logicky používají spíše při přípravě různých pokrmů a neřeší nic jiného. Soda bikarbona si ale své místo najde také v zahradničení. Díky ní jsou pěstovaná rajčata sladší a jejich chuť mnohem intenzivnější. Použít lze sodu třemi základními způsoby.

Posypání zeminy sodou

Klasiku představuje zejména posypání zeminy v blízkosti rostlin. Stačí vytvořit jemnou vrstvu, případně bílý prášek do půdy zapracovat. Sodu takto použijete třeba jednou za měsíc.

Roztok z jedlé sody

Jinak je vynikající i roztok. Stačí vám 1 lžička a 4 litry obyčejné vody. Rostliny pak roztokem zalejete zhruba jednou za měsíc. Nic složitého a výnosy vám jistě budou stát za to.

Obohacení kompostu

Výborná volba, jelikož soda mnohdy dokáže neutralizovat kyseliny v kompostu. Tím pádem se logicky urychlí samotný proces kompostování. Soda pomůže proti různým houbovým chorobám a plísním.

sodaJedlá soda: Foto Pixabay

Mléko pomůže nejen rajčatům, ale i pokojovkám

Jednou z potravin, které dokážou zlepšit růst rajčat a pochopitelně pak i jejich chuť a vzhled, je mléko. Jak z něj vyrobit postřik? Jednoduše. Stačí smíchat 1 litr mléka a 10 litrů vody. Roztokem pak následně postříkáme všechny rostliny.

MlékoMléko: Foto Pixabay

Další tipy pro skvělý růst rajčat

Výbornou volbu představuje také postřik z česneku. Oloupeme zhruba 10 gramů česneku a prolisujeme ho, následně jej smícháme s 10 litry vody. Přes noc necháme směs odpočinout a poté ji scedíme. Nakonec budete rajčata stříkat dvakrát za týden. Jinak stojí za to i odvar z přesličky. Ten se nechá vychladnout a rozředí v 10 litrech vody. Nakonec budete rajčata tímto postřikem preventivně ošetřovat.

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, ireceptar.cz

Pěstování rajčat: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.