Japonskou zahradu můžete mít před domem i vy. Poradíme vám, jak na ni

japosnka zahrada

Už jste ji viděli v katalogu nebo u souseda? A velmi se vám líbila? A to tak, že byste ji nejraději měli i na své zahradě? Japonskou zahradu může mít každý z nás. Stačí jen dodržet její tři elementy, kterými jsou voda, kámen a zeleň. Vše má totiž svou symboliku – voda je symbolem života, kámen je známý svým klidem a zeleň vyobrazuje matku přírodu. A pokud spojíte tyto tři symboly, vznikne vám neodolatelná kombinace barev, tónů a půvabů neutuchající ani v zimním období. Prozradíme vám, co by na takové zahradě opravdu chybět nemělo. 

Malá nebo velká? Na velikosti nezáleží

Opravdu nezáleží na tom, zda máte zahradu velkou či malou. Japonské zahrady jsou úžasné, ať už mají mnoho prostoru či nikoli. Celkově je důležité, abyste zahradu situovali do jednoduchosti, duchovna a harmonie. Berme ji tedy tak, že vyjadřuje svůj skutečný svět, ale ve zmenšené formě. Jednotlivé scenérie dýchají klidem a harmonií.  

zahrada-japonsko-kvetiny
Foto: Pixabay

Základní předpoklady pro realizaci

Japonskou zahradu tedy můžeme vnímat jako zmenšeninu volné přírody, která bude působit jako miniatura. Nyní v odrážkách, co by japonská zahrada měla mít:

  • vyvýšeninu
  • jezírko nebo potůček – kameny, písek
  • vegetaci – pivoňky, okrasnou ševelící trávu, bambus, jehličnany, rododendrony

Zeleň můžete seskupit, ale také rozdělit. Neodmyslitelnou součástí je jezírko a poblíž by měl být nějaký dominantní prvek, který celek sjednotí a určí. Může to být japonská lampa, ale také například imitace pagody.

bonsai-zahrada
Foto: Pixabay

Rostliny, které by neměly chybět

Aby japonská zahrada neztratila svůj půvab v žádném ročním období, bude také důležité přizpůsobit rostliny. Jaké tedy zvolit, abychom dosáhli požadovaného a úchvatného efektu? Součástí takové zahrady by jistě měly být zakrslé borovice, javor dlanitolistý, japonská třešeň, sakury, magnólie, ale také hlavní znak, kterým jsou bonsaje, bambus, pivoňky, kosatce a růže.

Typické pro japonskou zahradu jsou také různé mostky nad jezírkem, kameny, vázy, japonské lampy, sošky Buddhy, zvonkohry a jiné. Zahrada by měla určovat cestu k domu nebo volné přírodě. To je vše, na japonské zahradě opravdu není nic složitého, ale přesto vypadá úžasně. 

Zdroj: https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/navrh-zahrady/inspirace-japonska-zahrada/

https://www.magazinzahrada.cz/japonska-zahrada-a-jeji-kouzlo/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)